Aktualności

24 lutego 2020

VW zapłaci w Chile tylko 3 mln USD z tytułu ugody

Ok. 4900 klientów posiadających auta z silnikiem Diesla, Volkswagena oraz spółek-córek – Porsche, Audi i Skody w Chile otrzyma odszkodowanie. W tym kraju Ameryki Południowej została obecnie zawarta odpowiednia ugoda dotycząca pojazdów ze zbyt wysoką emisją szkodliwych substancji, z organizacją konsumencką ODECU, jak poinformował w środę rzecznik koncernu VW w Wolfsburgu.

Część uzgodnionych płatności pójdzie do dwóch instytucji użyteczności publicznej: utrzymywana przez Kościół katolicki organizacja charytatywna Fundación Las Rosas oraz Uniwersytet San Sebastián w stolicy Santiago de Chile otrzymają każdorazowo w przeliczeniu 185 000 USD. Ponadto każdy klient ma otrzymać ok. 500 USD – w sumie to tylko 2,5 mln USD dla konsumentów. Ma w tym swój udział również chilijski importer Ditec.

Tą ugodą spór prawny dotyczący silników Diesla w Chile został zakończony, oświadcza Volkswagen. Zgodnie z informacjami ODECU, auta odpowiednich klientów mają zostać poddane bezpłatnym przeróbkom technicznym, klienci otrzymają również aktualizację oprogramowania do nich. Wyżej wymienionej organizacji chodzi o pojazdy, które zostały wyprodukowane pomiędzy rokiem 2009 a 2017. VW zawarł już ugody w związku z tą aferą dieslową w kilku innych krajach, w Niemczech trwają obecnie jeszcze negocjacje z Bundesverband der Verbraucherzentralen (federalny związek organizacji i stowarzyszeń konsumenckich -VZBV).

źródło: https://www.welt.de/regionales/niedersachsen/article205613727/VW-zahlt-in-Chile-knapp-3-Millionen-Dollar-fuer-Vergleich.html

, , , , , , , , ,