Aktualności

20 kwietnia 2020

Włochy: konsumenci protestują przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie Dieselgate

Włoskie stowarzyszenie konsumentów Codacons pisze : „Włochy naprawdę ryzykują, że będą jedynym krajem, w którym fałszowanie emisji nie znajdzie żadnej skutecznej sankcji”

Umorzenie śledztwa w grudniu ubiegłego roku przez prokuraturę w Weronie było tylko hipotezą, której konkretyzacja była postrzegana przez stowarzyszenie Codacons jako skandal, teraz gdy hipoteza stała się faktem, wywołała naturalny i zrozumiały sprzeciw. Zastępca prokuratora Marco Zenatelli, zwrócił się z prośbą o złożenie wniosku do ścisłego kierownictwa Volkswagena we Włoszech w sprawie skandalu Dieselgate.

Afera Dieselgate wybuchła w 2015 r. gdy odkryto, że w samochodach koncernu Volkswagen montowano oprogramowanie oszukujące pomiary emisji spalin w trakcie testów homologacyjnych. Samochody były zatem homologowane, nawet jeśli w rzeczywistości nie spełniały limitów emisji zanieczyszczeń.

Oceny przeprowadzone podczas dochodzenia prokuratury w Weronie potwierdziły manipulację, ale śledczy nie byli w stanie udowodnić umyślnego zamiaru włoskiego kierownictwa Volkswagena. Oznacza to, że nie ma konkretnych dowodów na to, że sześciu podejrzanych wiedziało o zmianie oprogramowania, co stanowi podstawowy warunek postawienia zarzutów, dlatego prokuratura chce umorzyć postępowanie.

„Ryzykujemy więc frustracją nie tylko z powodu ogromnej pracy wykonanej podczas dochodzenia, ale także ze względu na brak ochrony tysięcy włoskich konsumentów, którzy są ofiarami Dieselgate (…) W tej chwili Włochy naprawdę ryzykują, że będą jedynym krajem, w którym fałszowanie emisji nie znajdzie żadnej skutecznej sankcji, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w pozostałej części świata sprawa doprowadziła do bardzo wysokich kar pieniężnych dla Volkswagena”

– komentuje Codacons.

Prawnicy Codacons proszą sędziego o wstępne dochodzenie w sprawie odrzucenia wniosku o umorzenie postępowania. Ich zdaniem grozi to ogromnym marnotrawstwem pieniędzy publicznych – elementy, które doprowadziły do tej decyzji, były znane prokuratorom, którzy przeprowadzili złożone oceny i raporty techniczne na temat samochodów Volkswagen, co miało ogromne koszty dla społeczności. Z tego powodu będziemy również wnosić skargę do Trybunału Obrachunkowego regionu Veneto, aby mógł on sprawdzić, czy organy podatkowe nie spowodowały szkody spowodowanej dochodzeniem prowadzonym przez prokuratora w Weronie – oświadczyło Codacons.


źródło: https://codacons.it/dieselgate-chiesta-archiviazione-per-i-6-indagati-ma-codacons-si-oppone/

, , , , , , , , ,