Aktualności

25 sierpnia 2017

W wyniku afery Volkswagena zakaz dla diesli coraz bliżej?

Starania Volkswagena po skandalu Dieselgate wciąż nie przynoszą efektów. Grupy zielonych oświadczyły, że rozwiązania proponowane przez producentów samochodów, są niewystarczające. Przemysł motoryzacyjny w Niemczech zatrudnia ok. 800 tys. osób i jest największym krajowym eksporterem. Oszustwo Volkswagena, które ujrzało światło dzienne prawie dwa lata temu, wywarło na branży wielką presję. Obecnie trwają prace nad obniżeniem emisji spalin diesli. Tyle, że mało skuteczne. Bo obniżenie emisji tlenków azotu jest po prostu kosztowne dla klienta. Przy silnikach dużej mocy AdBlue trzeba wlewać dziesiątkami litrów na 1000 kilometrów. A to woda na młyn ekologów.

Grupa lobbystów Deutsche Umwelthilfe (DUH) popiera usunięcie z ulic samochodów o wysokiej emisji spalin. DUH uważa jednak, że rozwiązania w sprawie diesli, które zostały zatwierdzone na szczycie, wciąż są niewystarczające. Nie ma innej alternatywy, niż wprowadzenie zakazu dla diesli w 16 niemieckich miastach – powiedział szef DUH Juergen Resch.

Kanclerz Angela Merkel ubiegająca się o kolejną kadencję w wyborach 24 września powiedziała, że podobnie jak w innych krajach, Niemcy będą zmuszone w końcu ogłosić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami Diesla.

Minęły już prawie dwa lata od wybuchu skandalu w 2015 roku, a sprawa wciąż nie została wyjaśniona. Prokuratura w ojczyźnie Volkswagena, Dolnej Saksonii potwierdziła, że jest w trakcie śledztwa w sprawie 38 osób, którzy są oskarżeni o oszustwo i przekazywanie fałszywych informacji. Prokuratura w Brunszwiku próbuje dowiedzieć się, jaką rolę w Volkswagenie odgrywali poszczególni pracownicy i jaki mają związek ze stosowaniem nielegalnych urządzeń.

Oprogramowanie i urządzenie oszukujące Volkswagena pozwalało na wykrycie fazy testowej pojazdu i wówczas powodowało zmniejszenie zanieczyszczenia. W realnych warunkach jazdy, emisja spalin wzrastała, aby pojazd miał lepsze osiągi.

Prokuratura w Monachium potwierdziła w tym miesiącu, że również Audi, czyli luksusowa marka Grupy Volkswagen, została objęta śledztwem dotyczącym manipulacji emisją spalin.

, , , , , , , , ,