Aktualności

19 czerwca 2020

Były menedżer VW aresztowany w Chorwacji

Według raportu medialnego amerykańscy śledczy wyśledzili byłego menedżera i programistę silników Diesla z Volkswagena w Chorwacji. Mężczyzna został aresztowany za ewentualny współudział w skandalu z olejem napędowym.

Były menedżer VW został aresztowany w Chorwacji. Według informacji agencji prasowej DPA mężczyzna został zatrzymany za ewentualny udział w skandalu dotyczącym spalin w Volkswagenie.

„Handelsblatt” wcześniej poinformował, że amerykańscy śledczy wyśledzili byłego pracownika zatrudnionego u producenta silników Diesla Audi, spółki zależnej VW. Władze USA najwyraźniej wydały międzynarodowy nakaz aresztowania przeciwko niemu i innym byłym członkom zarządu kilka miesięcy temu. Ani Volkswagen, ani Audi nie skomentowali raportu.

Według raportu śledczy widzą byłego kierownika VW jako odpowiedzialnego za oszustwa związane z emisją w Audi. Oczekuje się, że były menedżer będzie musiał poddać się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Surowa kara dla byłych menedżerów

Dobre dwa lata temu dyrektor VW Oliver Schmidt został aresztowany przez amerykańskich śledczych na lotnisku w Miami w drodze na wakacje. Odsiaduje siedmioletni wyrok więzienia w Stanach Zjednoczonych za spiskowanie w celu oszustwa. Jego aresztowanie jest uważane za ostrzeżenie, aby nie wyjeżdżać za granicę dla innych menedżerów poszukiwanych przez władze USA z powodu skandalu dotyczącego spalin. Były dyrektor generalny Volkswagena Martin Winterkorn należy również do grona poszukiwanych osób.

VW przyznał się do manipulacji na dużą skalę we wrześniu 2015 r. Skandal dotychczas kosztował grupę ponad 30 miliardów euro – z czego większość związana była z karami pieniężnymi i odszkodowaniami w Stanach Zjednoczonych.

źródło: https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/abgasskandal-ex-vw-manager-in-kroatien-festgenommen-a-c031a550-568c-420e-abad-b28e6bb5aa29

, , , , , , , , , ,