Aktualności

21 października 2022

Dealer w Hiszpanii ma zwrócić równowartość kwoty zakupu Audi A4 poszkodowanemu w aferze dieselgate!

Kolejny sukces konsumentów na europejskiej arenie! Decyzja sądu może spowodować kulę śniegową i zmusić niemiecką grupę Volkswagen do zwrotu pieniędzy 700 tys. poszkodowanych w Hiszpanii.

W 2010 roku pewien Hiszpan kupił w salonie Audi w Alicante model A4 z silnikiem TDI. Jak wiemy, 5 lat później wybuchła afera spalinowa i m.in. ten egzemplarz miał oprogramowanie fałszujące wyniki emisji spalin. Oszukany posiadacz niemieckiego auta zwrócił się do sądu z żądaniem zadośćuczynienia. Sąd po raz pierwszy  orzekł nieważność umowy kupna pojazdu na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W rezultacie dealer, który sprzedał pojazd, będzie musiał zwrócić kupującemu 34 440 euro, czyli równowartość kwoty, którą zapłacił on za swój samochód.

Orzeczenie sądu szczególnie wyczekiwane było przez hiszpańskie stowarzyszenie konsumenckie, które – podobnie jak STOP VW w Polsce – walczy o prawa innych poszkodowanych w aferze Volkswagena. Stowarzyszenie reprezentuje już teraz 4000 klientów z 700 tys. ogólnej liczny poszkodowanych w Hiszpanii. W przyszłym miesiącu wniosą oni pozew zbiorowy przeciwko niemieckiemu gigantowi. 

Opracowano na podstawie:
https://www.lindependant.fr/2022/10/19/dieselgate-condamne-pres-dalicante-volkswagen-devra-t-il-rembourser-integralement-700000-clients-espagnols-10746945.php

, , , , , ,