Aktualności

14 listopada 2019

Dieselgate w Quebecu – Sąd Najwyższy orzekł, że pozew zbiorowy może być kontynuowany

OTTAWA — Sąd Najwyższy odrzucił wniosek firm Volkswagen i Audi o oddalenie pozwu grupowego z Quebecu o odszkodowanie a zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez auta dające fałszywe wyniki w testach emisji.

Sędziowie podjęli decyzję – co stanowi rzadkość – na posiedzeniu bezpośrednio po wysłuchaniu argumentów stwierdzając, że sprawa może być kontynuowana.

Po ujawnieniu w 2015 r. faktu, że pewne modele aut wyposażono w oprogramowanie wykrywające badanie emisji, ich producentom należącym do tej samej grupy kapitałowej wytoczono proces opiewający na kwotę 35 dolarów dla każdego mieszkańca Quebecu.

Firma przyznała, że w czasie trwania testów niektóre z jej pojazdów potrafiły zmienić sposób działania swoich silników tak, aby poziom emisji zanieczyszczeń był dużo niższy niż zwykle.
Pozew zbiorowy obejmuje wszystkich mieszkańców Quebecu bazując na uzasadnieniu, że każdy z nich wdychał powietrze zanieczyszczone przez samochody.

Przy liczbie mieszkańców Quebecu wynoszącej 8,3 mln osób, pozew wniesiony przez grupę zajmującą się z walką z zanieczyszczeniem powietrza może kosztować firmę nawet 300 mln dolarów.

źródło: https://montrealgazette.com/news/local-news/quebec-dieselgate-class-action-to-be-heard-today-in-supreme-court

, , , , , , , ,