Aktualności

9 czerwca 2021

Firma Volkswagen otrzyma 288 mln euro dolarów od byłych dyrektorów w ramach ugody

Volkswagen poinformował, że doszło do ugody i spółka otrzyma 288 milionów euro (351 milionów dolarów) odszkodowania za skandal związany z emisją spalin.

Ugoda została zawarta tego samego dnia, w którym niemieccy prokuratorzy oskarżyli Martina Winterkorna o składanie fałszywych zeznań w niemieckim parlamencie, kiedy powiedział, że nie wiedział o oprogramowaniu fałszującym instalowanym w samochodach koncernu, zanim zostało to upublicznione.

Skandal kosztował firmę ponad 32 miliardy euro w zakresie remontów pojazdów, grzywien i kosztów prawnych, a także skłonił ją do rozpoczęcia ogromnych inwestycji w samochody elektryczne. 

Firma początkowo obwiniała o skandal niewielką liczbę nieuczciwych inżynierów, jednak najnowsze stanowisko firmy mówi o odpowiedzialności jej byłych włodarzy.

Na podaną kwotę 288 mln euro składa głównie wypłata 270 mln euro z ubezpieczeń od odpowiedzialności dyrektorów i funkcjonariuszy (D&O). Dodatkowo szefowie VW i Audi (Martin Winterkorn i Rupert Stadler) zapłacą odpowiednio 11,2 mln i 4,1 mln euro.

Były członek zarządu Audi, Stefan Knirsch, zgodził się na 1 milion euro, a były członek zarządu Porsche AG Wolfgang Hatz za 1,5 miliona.

Opracowano na podstawie:
https://www.reuters.com/business/volkswagen-reaches-351-mln-dieselgate-settlement-with-former-execs-2021-06-09/

, , , , , , ,