Aktualności

16 września 2023

Martin Winterkorn oskarżony w USA w związku z dieselgate

W ramach rzadkiej próby oskarżenia dyrektora generalnego za działania korporacyjne Stany Zjednoczone wniosły akt oskarżenia przeciwko Martinowi Winterkornowi – szefowi Volkswagena za czasów wybuchu afery spalinowej. USA oskarżyły go o spisek mający na celu ukrycie oszustw niemieckiego producenta samochodów w zakresie emisji spalin z silników diesla.

W akcie oskarżenia podniesiono kwestię, czy dodatkowi członkowie kadry kierowniczej wyższego szczebla Volkswagena byli świadomi skandalu, który nękał koncern od ponad dwóch i pół roku i doprowadził do zaostrzenia przepisów, które zagrażają tysiącom miejsc pracy w miarę odwracania się konsumentów z pojazdów napędzanych silnikiem diesla.

Niemieccy śledczy będą także kontynuować dochodzenie w sprawie roli Winterkorna w dieselgate, nawet po tym, jak Departament Sprawiedliwości USA postawił mu zarzuty karne. Były szef VW zostaje oskarżony o cztery przestępstwa, m.in. o: spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, oszustwo drogą elektroniczną i naruszenie ustawy o czystym powietrzu. Raczej nie stanie on jednak przed sądem w USA, gdyż według niemieckiego Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości nie dokonuje się ekstradycji obywateli Niemiec do krajów spoza Unii Europejskiej.

Jak dotąd zarzuty postawiono 9 osobom, a dwóch byłych dyrektorów VW przyznało się do winy w tej sprawie i zostało skazanych w USA na kary więzienia. Jeden z obywateli Włoch, Giovanni Pamio (Audi), oczekuje w Niemczech na ekstradycję. Rzecznik VW u naszych zachodnich sąsiadów powiedział jednak, że firma „nadal współpracuje przy dochodzeniach, ale nie komentuje dochodzeń prowadzonych wobec poszczególnych osób”. 

Przypomnijmy jeszcze, że w 2017 roku VW rozliczył się z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych z zarzutami karnymi i zgodził się na zapłatę 4,3 miliarda dolarów. W sumie VW zgodził się wydać w Stanach Zjednoczonych ponad 25 miliardów dolarów na zaspokojenie roszczeń właścicieli, organów regulacyjnych ds. ochrony środowiska, stanów i dealerów.

Opracowano na podstawie:
https://carspiritpk.com/ex-volkswagen-ceo-charged-in-u-s-over-diesel-scandal/

, , , , , , , ,