Aktualności

26 września 2017

Nowe pytania i odpowiedzi w naszym FAQ

Uzupełniliśmy sekcję najczęściej zadawanych pytań (FAQ) o trzy nowe zagadnienia związane z aferą Dieselgate i dochodzeniem roszczeń od Volkswgena. Jeśli macie Państwo pytania nie uwzględnione w naszym FAQ lub chcielibyście poruszyć inne kwestie, zapraszamy do kontaktu mailowego (poszkodowani@stopvw.pl) lub poprzez formularz kontaktowy.

1. Jaki jest status osób, którzy kupili Audi, Skodę, Volkswagena, Porsche lub Seata z wadliwym silnikiem?
Polscy posiadacze wadliwych aut powinni dochodzić roszczeń na drodze sądowej. Najwygodniejszą formą jest przystąpienie do pozwu zbiorowego, przeciwko jednemu z wyżej wymienionych marek. Można również rozważyć powództwo indywidualne. Pozew zbiorowy przygotowało i złożyło Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen. Jest to pozew o naprawienie szkody za czyn niedozwolony. Każdy posiadacz auta może dołączyć do pozwu.

2. Co z aktualizacjami oprogramowania, oferowanymi przez producenta?
Jak wynika z badań Stowarzyszenia STOPVW blisko 65 proc. osób, które zdecydowały się na wymianę oprogramowania w ramach tak zwanej akcji naprawczej Dieselgate twierdzi, że ich samochody zachowują się gorzej niż przed naprawą. Podobne doniesienia pojawiają się w innych krajach, takich jak Niemcy, Anglia, Szwecja, Włochy i wiele innych.

Jednocześnie eksperci, współpracujący ze Stowarzyszeniem, wyrażają opinię, że wymiana oprogramowania nie usuwa całkowicie skutków oszustwa i może zmienić swoje parametry pracy, tj. obniżyć maksymalny moment obrotowy i moc a także zwiększyć zużycie paliwa. Warto podkreślić, że wymiana oprogramowania nie jest obowiązkowa i wiele osób nie decyduje się na taki krok w obawie przed problemami z samochodem.

3. Jakie kroki mają podjąć klienci, których dotyczy problem?
Wobec braku woli polubownego zakończenia sporu przez producenta, konieczne jest wystąpienie na drogę sądową. Właściciele VW i Skody mogą dołączyć do już złożonych pozwów przeciwko producentom tych marek. Pozwy przeciwko Audi i SEATowi zostaną złożone w najbliższym czasie. Organizacji grup poszkodowanych podjęło się Stowarzyszenie STOPVW.

Przejdź do pełnej wersji listy najczęściej zadawnych pytań (FAQ)

, , , , , , , ,