Aktualności

13 stycznia 2021

Pierwsze publiczne wypowiedzi aresztowanego byłego szefa Audi

Rupert Stadler, były szef Audi (od 2007 roku), został aresztowany w związku z aferą spalinową 18 czerwca 2018 roku. Teraz po raz pierwszy przemawia publicznie w sądzie, krytykując swoich byłych pracowników.

Stadler opisał funkcjonowanie firmy, procedury i panujące w niej mechanizmy. Wszystko to ma tłumaczyć, dlaczego Stadler rzekomo nie wiedział o manipulacjach związanych z emisjami spalin do jesieni 2015 roku.

„Zawsze jestem gotów przejąć odpowiedzialność jako szef firmy” – mówi Stadler. Ale to tylko część prawdy, bowiem były prezes dostrzega ją tylko tam, gdzie on sam bezpośrednio czuje się odpowiedzialny. W przypadku dieselgate winy szuka u swoich byłych pracowników.  Pod jego kierownictwem pracownicy nie tylko popełniali błędy, ale także zachowywali się w sposób zgodny z prawem karnym. Ukrywali przed urzędnikami USA istotne fragmenty prezentacji w czasie spotkania z władzami Carb i EPA.

Stadler uważa również, że jego ówcześni podwładni są winni wieloletnich opóźnień w wyjaśnianiu oszustwa w Audi. 

Opracowano na podstawie: https://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/rupert-stadler-im-diesel-prozess-ex-audi-chef-sucht-schuld-bei-mitarbeitern-a-36a43155-3546-46df-bd70-ace076a7e256

, , , ,