Aktualności

12 października 2022

Po 5 latach wygraliśmy z VW w Sądzie Najwyższym

Sąd Najwyższy orzekł, że Polacy poszkodowani przez koncern Volkswagen AG w aferze „Dieselgate” będą mogli dochodzić odszkodowań przed sądami w Polsce. Tym samym SN podzielił stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w orzeczeniu z 9 lipca 2020 r. w/s Verein für Konsumenteninformation vs. Volkswagen AG (C-343/19) uznał, że nabywcom pojazdów marki Volkswagen, SEAT, Audi i Skoda przysługuje prawo do pozywania koncernu przed sądami w krajach ich zamieszkania. 

Swoje stanowisko SN uzasadnił tym, że szkoda właścicieli samochodów wprowadzonych w błąd w sprawie technicznych i ekologicznych parametrów silników VW jest szkodą materialną i pierwotną oraz miała miejsce w państwie kupna samochodu. 

Orzeczenie SN zasadniczo wpływa na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który pięć lat temu odrzucił nasz pozew zbiorowy (pozew pod patronatem Stowarzyszenia Osób poszkodowanych przez Grupę Volkswagen AG) przeciwko Volkswagen AG (niemieckiemu koncernowi), sugerując polskim poszkodowanym, by sprawiedliwości szukali w niemieckich sądach! Pozwy przeciwko Volkswagenowi można składać w sądach polskich i w nich zapadną wyroki w tej głośnej sprawie. 

, , , , , , ,