Aktualności

18 czerwca 2018

Szef Audi Rupert Stadler został zatrzymany

Prezes Audi Rupert Stadler został dziś tymczasowo aresztowany w związku ze skandalem dotyczącym emisji spalin – podaje „Suddeutsche Zeitung”. – Potwierdzam, że dziś rano pan Stadler został aresztowany – poinformował rzecznik firmy.

– Postępowanie, które zdecyduje o ewentualnym areszcie przedprocesowym, trwa. Ze względu na trwające dochodzenie nie możemy podać więcej informacji. Nadal obowiązuje domniemanie niewinności w stosunku do pana Stadlera – podkreślił rzecznik przedsiębiorstwa.

Od ok. trzech lat niemiecki przemysł motoryzacyjny wstrząsany jest skandalami związanymi z nielegalnymi praktykami, których celem było zaniżanie za pomocą specjalnego oprogramowania wyników pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.

Pierwszym niemieckim koncernem motoryzacyjnym, któremu udowodniono stosowanie nielegalnych praktyk, był Volkswagen. W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki.

Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą „defeat device” (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom. O manipulacje oskarżane są także m.in. firmy Porsche i Audi należące do koncernu Volkswagen oraz inne koncerny.


źródło: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/szef-audi-rupert-stadler-zostal-zatrzymany/bwg1jtj

, , , , , , , , ,