Aktualności

16 lipca 2022

TSUE murem za poszkodowanymi!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 14 lipca 2022 r. wydał wyrok w aferze Volkswagena. Sędziowie nie wykluczyli, że klienci, którzy kupili samochody z oszukańczym oprogramowaniem, mogą rozwiązać umowę sprzedaży.

Wszystko zaczęło się w Austrii, gdzie klienci, którzy kupili samochody dotknięte aferą dieselgate zażądali przed lokalnymi sądami unieważnienia umów sprzedaży. Oprogramowanie zainstalowane w tych samochodach nie jest zgodne z przepisami Unii Europejskiej dot. norm emisji tlenków azotu (NOx). Austriackie sądy poprosiły o zajęcie stanowiska przez TSUE.

Konkluzja jest taka, że unijny sąd przyznaje, iż umowy sprzedaży aut obarczonych tą wadą mogą zostać rozwiązane:

„Oprogramowanie stanowiące wyposażenie pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, które zmniejsza skuteczność działania układu kontrolującego emisję zanieczyszczeń przy zwykłych temperaturach przez większą część roku, stanowi zakazane urządzenie ograniczające skuteczność działania. Skoro taki brak zgodności pojazdu nie może zostać uznany za mający nikłe znaczenie, rozwiązanie umowy sprzedaży pojazdu nie jest z zasady wykluczone”

TSUE

Więcej informacji:
https://www.samar.pl/__/3/3.a/115248/3.sc/11/TSUE-wydał-wyrok-w-sprawie-dieselgate.html?locale=pl_PL
https://auto.wprost.pl/aktualnosci/10783099/jest-wyrok-tsue-w-sprawie-dieselgate-otwarta-droga-do-uniewazniania-umow.html
https://www.motofaktor.pl/dieselgate-zapadl-wazny-wyrok-tsue/
https://wyborcza.biz/biznes/7,156481,28691599,volkswagen-bedzie-miec-klopoty-zapadl-wyrok-tsue-w-sprawie.html?disableRedirects=true

, , , , , , , ,