Aktualności

27 października 2017

UE rozszerza śledztwo w sprawie zmowy cenowej VW i Daimlera

Do siedziby Daimlera i Volkswagena udała się z wizytą Unia Europejska i niemiecki urząd antymonopolowy. Instytucje postanowiły rozszerzyć śledztwo mające wykryć ewentualną zmowę cenową przedsiębiorstw motoryzacyjnych – donosi agencja Reutera.

Pierwsza informacja o mającej trwać od dziesięcioleci zmowie cenowej niemieckich producentów aut pojawiła się już w lipcu. Unijny organ stojący na straży ochrony konkurencji podał do wiadomości, że sprawdza Volkswagena, Daimlera i BMW pod kątem ustalania cen silników napędowych i innych technologii. Efektem były olbrzymie spadki na giełdzie każdej z podejrzanych spółek.

Przed weekendem Daimler ujawnił, że w śledztwie otrzymał status informatora, pod warunkiem uniknięcia konsekwencji prawnych i finansowych w przyszłości. Cała uwaga nadzoru skupiła się więc na BMW, którego biura są przeszukiwane. Dokumenty Daimlera i VW były kontrolowane już wcześniej.

Jeśli w wyniku śledztwa zmowa cenowa zostanie wykryta, każdemu z przedsiębiorstw zamieszanych w manipulację grozi kara w wysokości 10 proc. całkowitego obrotu globalnego.

żródło: https://m.bankier.pl/wiadomosc/UE-rozszerza-sledztwo-w-sprawie-zmowy-cenowej-VW-i-Daimlera-7551374.html

, , , , , , , , , , ,