Aktualności

28 grudnia 2017

Volkswagen w Kanadzie ugina się pod naciskiem żądań klientów

Kanadyjski oddział Volkswagena oświadczył, że zawarł porozumienie w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko firmie. Ugoda dotyczy 20 tys. właścicieli oraz leasingobiorców pojazdów napędzanych 3-litrowym silnikiem Diesla wyposażonych w urządzenia powodujące podwyższoną emisję spalin.

Porozumienie obejmuje wypłatę odszkodowań dla właścicieli i leasingobiorców samochodów marki Volkswagen, Audi oraz Porsche wyposażonych w 3-litrowe silniki Diesla z lat modelowych 2013-2016. Na razie nie ujawniono wysokości wypłat. Jest to najnowszy rezultat skandalu z emisją spalin, który wybuchł we wrześniu 2015 roku. Do tej pory afera kosztowała Volkswagena ok. 30 mld dolarów z tytułu roszczeń, odszkodowań, grzywien oraz wykupu wadliwych samochodów.

W Kanadzie, właściciele i dzierżawcy Volkswagenów i Audi z 3-litrowym dieslem „pierwszej generacji” z lat modelowych 2009-2012, otrzymają odszkodowania pieniężne. Ich wysokość nie jest jeszcze znana. Porozumienie obejmuje także opcje: wykupienia, odsprzedaż, wcześniejsze zakończenie umowy leasingu lub modyfikację pojazdu w celu zmniejszenia emisji, jeśli taka modyfikacja zostanie zatwierdzona przez amerykańskie organy ustawodawcze.

Wypłaty odszkodowań mogą otrzymać nawet ci klienci, którzy w przeszłości byli właścicielami lub leasingobiorcami pojazdów z 3-litrowym silnikiem Diesla pierwszej lub drugiej generacji.

Producent i prawnicy pracują nad sfinalizowaniem umowy ugodowej, która zostanie przedłożona do zatwierdzenia w sądach w Ontario i Quebecu.

„Właściciele i leasingobiorcy pojazdów objętych skandalem w tej chwili nie muszą podejmować żadnych działań”

– oświadczył VW Kanada.

Porozumienie jest zgodne z poprawką dla 3-litrowych silników Diesla drugiej generacji zatwierdzoną przez Amerykańską Agencję ds. Ochrony Środowiska (EPA) oraz Kalifornijską Radę ds. Zasobów Powietrza (CARB) w dniu 19 grudnia. Kanadyjscy ustawodawcy rutynowo akceptują zatwierdzone przez USA poprawki i normy emisji spalin.

Właściciele i leasingobiorcy pojazdów z 3-litrowym dieslem drugiej generacji, mogą oddać swój samochód do serwisu w ramach kampanii naprawczej. Dotyczy to takich modeli jak: Volkswagen Touareg (lata modelowe 2013-2016), Audi Q7 (z lat 2013-2015) oraz Porsche Cayenne (2013-2016). Jak oświadczył kanadyjski oddział Volkswagena, akcja serwisowa nie wiąże się z utratą prawa do odszkodowania w ramach proponowanej ugody.


źródło: http://www.autonews.com/article/20171222/COPY01/312229960/vw-canada-reaches-class-action-settlement-in-3-0l-diesel-scandal?AID=%2F20171222%2FCOPY01%2F312229960

, , , , , , , , , , ,