Aktualności

17 marca 2021

Greenpeace o oszustwach Volkswagena

Niemiecki oddział Greenpeace przeprowadził badanie emisji dwutlenku węgla, z którego wynika, że włodarze VW, BMW i Mercedesa używają sztuczek księgowych, aby oszukiwać liczbami CO2. Konkluzja ich raportu „A Tale of Climate Progress” brzmi: „Ich samochody są prawie tak samo zanieczyszczające jak 14 lat temu”. W związku z tym nowym skandalem mówi się o aż 25 milionów ton więcej dwutlenku węgla z około 3 milionów Volkswagenów sprzedanych w UE w samym 2020 roku. 

„Trzej najwięksi niemieccy producenci samochodów używają sztuczek księgowych, aby kłamać na temat swojego wpływu na klimat. Na papierze VW, Daimler i BMW twierdzą, że chronią klimat, ale w rzeczywistości ich samochody zanieczyszczają dziś prawie tak samo, jak przed laty” powiedziała Elodie Mertz z Greenpeace. 

„Wykorzystując luki w przepisach dotyczących CO2 oraz w metodzie pomiaru WLTP, wielu producentom udaje się osiągnąć ekologiczne cele UE, podczas gdy rzeczywiste emisje CO2 są znacznie wyższe. […] Nie ma to nic wspólnego z inteligentnymi rozwiązaniami, ale z nieustępliwym lobbowaniem ”- mówi Greenpace.

Raport dostępny jest w internecie: https://www.greenpeace.de/sites/www.greenpeace.de/files/s03501_gp_co2_loopholes_3_2021_3.pdf

Opracowano na podstawie: https://gocar.be/nl/autonieuws/auto-industrie/opnieuw-co2-gesjoemel-de-nieuwe-dieselgate

, , , , , , , , , ,