Aktualności

12 lipca 2021

Kolejna gigantyczna kara dla Volkswagena i BMW!

Komisja Europejska nałożyła kolejną gigantyczną karę na Volkswagena i BMW – łącznie blisko 875 milionów euro – w efekcie przeprowadzonego postępowania antymonopolowego.

Daimler, BMW i Volkswagen naruszyły przepisy Unii Europejskiej i działały w zmowie dot. ograniczania emisji tlenków azotu. Firmy przyznały się do udziału w skandalu i wyraziły zgodę na ugodowe rozwiązanie sprawy.

Pięciu producentów samochodów (Daimler, BMW, Volkswagen, Audi i Porsche) posiadało technologię pozwalającą na redukcję szkodliwych emisji ponad to, co jest wymagane przez normy emisji UE. Unikali jednak konkurowania w sferze pełnego wykorzystania potencjału tej technologii – stwierdziła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nie tolerujemy zmowy firm. Jest to niezgodne z przepisami antymonopolowymi UE. Konkurencja i innowacje w zakresie zarządzania zanieczyszczeniem samochodów są niezbędne dla Europy, aby osiągnąć ambitne cele Zielonego Ładu. A ta decyzja pokazuje, że nie zawahamy się przed podjęciem kroków przeciwko wszelkim formom działań kartelowych, które zagrażają temu celowi – dodała.

Wymierzone kary to odpowiednio 502,3 mln euro dla Volkswagena i 372,8 mln euro dla BMW. Daimler z uwagi na ujawnienie skandalu Komisji uniknie kary finansowej.

Opracowano na podstawie:
https://www.money.pl/gospodarka/dieselgate-volkswagen-i-bmw-zaplaca-875-mln-euro-kary-6659366602115648a.html

, , , , , , , , ,