Aktualności

27 lutego 2018

Przełomowy wyrok sądu w Niemczech – otwarto drogę do zakazu dla diesli w miastach!

W dniu dzisiejszym Sąd Najwyższy w Niemczech zdecydował, że miasta mogą wprowadzać zakaz wjazdu diesla do miast by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Może to oznaczać poważne kłopoty dla posiadacz samochodów z silnikami EA189 marek Audi, Volkswagen, Porsche, Skoda i Seat, które w związku z oszustwem producenta nie spełniają norm Euro 5.

Kierowcy samochodów innych niż te wyposażone w układy oczyszczania spalin z Euro 6 nie mogą być już pewni możliwości wjazdu do centrum miasta i do innych jego szczególnie wrażliwych obszarów. W Niemczech sprawa dotyczyć może 10 milionów samochodów.

Sąd pozostawił decyzję o zakazie wjazdu poszczególnym miastom. Można się jednak spodziewać, że taki zakaz zostanie wprowadzony, bo sprawa czystości powietrza jest w Niemczech przedmiotem ogólnonarodowej dyskusji, szczególnie w zakresie afery Volkswagena. Nad podobnymi rozwiązaniami mogą też pracować inne kraje europejskie, które są rozczarowane brakiem postępów w ślimaczących się postępowaniach przeciwko koncernowi VW.

Inną konsekwencją zakazu w Niemczech może być gwałtowny spadek wartości używanych samochodów z dieslem. Sprzedaż auta z silnikiem EA189 na rynku wtórnym może się wkrótce okazać nieopłacalna.

, , , , , , , , , , , ,