Aktualności

15 sierpnia 2020

Skargi zbiorowe konsumentów dozwolone w całej UE

Pokazała to nie tylko afera z silnikami diesla: konsumentom ciężko jest walczyć o swoje prawa z koncernami. To się zmieni – Parlament Europejski i kraje członkowskie wypracowały kompromis.

W przyszłości konsumentom będzie łatwiej dochodzić swoich praw w sporach z koncernami. Negocjatorzy PE i poszczególnych państw członkowskich uzgodnili wprowadzenie skarg zbiorowych w całej Unii Europejskiej. Niemiecka europosłanka Evelyne Gebhardt (SPD) powiedziała, że w przyszłości „organizacje konsumenckie będą mogły skarżyć do sądu nieuczciwych handlarzy”. Podkreśliła, że wspólna koncepcja została wypracowana po długiej walce z lobby przemysłowców, którzy usiłowali „rozwodnić propozycję”.

Pozew wzorcowy w Niemczech

Już w 2018 roku, po skandalu z manipulacjami pomiaru spalin w samochodach VW, Komisja Europejska wysunęła propozycję stworzenia przepisów umożliwiających skargi zbiorowe o zasięgu europejskim. Po uchwaleniu odpowiednich przepisów przez Parlament Europejski, kraje członkowskie będą musiały wprowadzić do prawa krajowego odpowiednie przepisy w ciągu dwóch lat.

W Niemczech istnieje już taka możliwość, jest to tak zwany pozew wzorcowy. W przyszłości konsumenci będą mogli także dochodzić swoich praw w innych krajach UE. W każdym kraju członkowskim przynajmniej jedna organizacja konsumencka ma zostać wyposażona w takie kompetencje – jak poinformował Parlament Europejski.

Nowe prawa dotyczą wielu dziedzin

Parlamentarzyści wygrali batalię z przedstawicielami poszczególnych krajów UE w jednym punkcie: nowe reguły obejmą także prawa pasażerów samolotów i pociągów. Poza tym skargi zbiorowe mogą dotyczyć kwestii ochrony danych, usług finansowych, dostarczania energii, jak również spraw związanych z ochroną środowiska i służbą zdrowia. Przedsiębiorstwa mają być chronione przed nadużywaniem przez konsumentów nowych praw: odstraszać ma zasada, że przegrany ponosi koszty procesu. Poza tym sądy będą musiały w możliwie jak najszybszym terminie zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu skargi.


źródło: https://www.dw.com/pl/skargi-zbiorowe-konsument%C3%B3w-dozwolone-w-ca%C5%82ej-ue/a-53913224

, , , , , , , , , , , ,