Kalendarium afery

30 września 2019

W niemczech ruszył kolejny proces w sprawie Dieselgate

W Brunszwiku rozpoczął się bezprecedensowy proces, w którym sąd zdecyduje, czy prawie pół miliona (sic!) właścicieli aut wyprodukowanych przez marki wchodzące w skład koncernu Volkswagen ma prawo do odszkodowań za tzw. aferę dieslową.

27 września 2019

Diess, Pötsch i Winterkorn zostali oskarżeni

Prokuratura w Brunszwiku wniosła trzy oskarżenia: przeciwko szefowi VW, Herbertowi Diessowi, jego poprzednikowi Martinowi Winterkornowi oraz przewodniczącemu rady nadzorczej, a wcześniej dyrektorowi finansowemu, Hansowi Dieterowi Pötschowi. Ci trzej menedżerowie – tak brzmi zarzut – poinformowali swoich akcjonariuszy o skandalu dieslowym i grożących miliardowych karach o wiele za późno, z zamiarem uniknięcia spadku kursu akcji lub przynajmniej jego opóźnienia.

20 września 2019

Ultimatum KBA dla Audi ws. diesli

Niemiecki urząd motoryzacji KBA oświadczył kierownictwu Audi, że do 26 września firma musi usunąć to oprogramowanie z tysięcy pojazdów z silnikami V6 i V8 TDI pod groźbą grzywny po 25 tys. euro za każdy pojazd mający nadal bezprawny element wyposażenia.

16 września 2019

Volkswagen płaci za ugodę w Australii ws. diesli

Volkswagen zgodził się zapłacić 127 mln dolarów australijskich (87,3 mln USD) w ramach ugody z kilkoma tysiącami klientów w Australii, którzy padli ofiarą skandalu dieselgate.

13 września 2019

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu włączyła się do sprawy “Dieselgate”

Prowadzone postępowanie ma ustalić związek między sprawami toczącymi się w Poznaniu a innymi tego typu w kraju. Śledztwo obejmuje lata 2008-2015, bo właśnie wtedy miało dojść do montowania wadliwego oprogramowania,  według szacunków oprogramowanie zainstalowano w 11 milionach samochodów. Jeden z wątków, którym zajmują się poznańscy prokuratorzy, dotyczy samochodów dostawczych Caddy produkowanych w Swarzędzu.

5 września 2019

Volkswagen po aferze Diesla nie zostanie wykluczony w USA

Volkswagen nie zostanie wykluczony z kontraktów w amerykańskim sektorze publicznymw, warunkiem jest jednak wdrożenie drugiego procesu monitorującego w fabrykach w Niemczech na okres trzech lat.

2 września 2019

Volkswagen zapłaci Amerykanom za fałszowanie danych o zużyciu paliwa

Prawie 100 mln dol. odszkodowania ma zapłacić Volkswagen użytkownikom 98 tys. aut w USA, w których zamontowano oprogramowanie zaniżające dane o zużyciu paliwa.

28 sierpnia 2019

Afera Spalinowa. Audi płaci ogromną grzywnę

800 mln euro – taką grzywnę chce zapłacić koncern Audi w zamian za umorzenie sprawy o oszustwo w tzw. aferze spalinowej.

Audi akceptuje grzywnę nałożoną przez prokuraturę w Monachium i przyznaje się do swojej odpowiedzialności – napisano w oświadczeniu koncernu Volkswagena, do którego należy także Audi. W zamian za to prokuratora w Monachium ma umorzyć sprawę przeciwko firmie.

26 sierpnia 2019

Kary i wilczy bilet dla diesli Volkswagena w Korei Południowej

Ministerstwo Środowiska Korei Południowej zakazało krajowej sprzedaży samochodów koncernu Volkswagen z silnikiem diesla.

20 sierpnia 2019

Poprawka usuwająca skutki Dieselgate z kolejnym kantem w środku.

Trudno kibicować Volkswagenowi i jego wysiłkom związanym z elektryfikacją, gdy pojawiają się takie wieści. Zgodnie z informacjami podanymi przez sąd w Duesseldorfie, software’owa poprawka Volkswagena usuwająca skutki fałszowania emisji zawierała w sobie kolejny kod wyłączający mechanizmy oczyszczania spalin.

14 sierpnia 2019

Polski wątek „dieselgate” w rękach częstochowskich prokuratorów

W Częstochowie mogą się zdecydować losy prawie 300 tysięcy polskich użytkowników samochodów oszukanych przez koncern Volkswagena w aferze „dieselgate”.

By tak się stało zachęcamy wszystkich właścicieli i użytkowników objętych śledztwem aut do zgłaszania się do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie jako pokrzywdzeni w sprawie. Uczulamy jednocześnie, by do pism, poza danymi kontaktowymi, załączać kserokopię umowy zakupu auta lub karty pojazdu.

13 sierpnia 2019

Sąd potwierdził, że Transportowemu Dozorowi Technicznemu „dostało się” słusznie…

„Podmioty działające w imieniu Państwa „muszą mieć grubszą skórę, muszą więcej znosić i nie powinny być tak wrażliwe na sformułowania delikatne, a wręcz prawdziwe”…

Tak w ustnym uzasadnieniu stwierdził warszawski Sąd Apelacyjny oddalając apelację Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), w sprawie o ochronę dóbr osobistych wytoczoną Stowarzyszeniu Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG w Warszawie (STOPVW) przez prezesa TDT Jerzego Urbanowicza.

7 sierpnia 2019

Były szef Audi został oskarżony o oszustwo w sprawie „Dieselgate”

Rupert Stadler, który był prezesem Audi do 2018 roku, został aresztowany w zeszłym roku za udział w skandalu „Dieselgate”. Prokuratorzy twierdzą, że Stadler zezwolił na sprzedaż pojazdów po tym, jak dowiedział się o oszustwach związanych z emisjami. W środę został oficjalnie oskarżony o udział w aferze.

5 sierpnia 2019

Audi zaangażowane dużo bardziej w dieselgate, niż do tej pory sądzono

Sprawa sięga 2007 i 2008 roku, kiedy inżynierowie Audi zdali sobie sprawę, że opracowana przez nich nowa generacja silników wysokoprężnych nie spełniłaby bardziej rygorystycznych m.in. w USA, kluczowym rynku. „Nie zrobimy tego bez kilku brudnych sztuczek” – czytamy w jednym z e-maili inżynierów Audi.

31 lipca 2019

VW odwołał się od czeskiego wyroku

Volkswagen złożył apelację od wyroku w lipcu, twierdząc, że wniosek czeskiego sądu do Niemiec nie został należycie doręczony w języku, który Volkswagen rozumie. Innymi słowy po raz kolejny producent ucieka od meritum sporu i odwołuje się do sztuczek proceduralnych. Działania Volkswagena są podobne jak w Polsce – robi wszystko, aby na gruncie sądu nie badać merytorycznie sprawy dieselgate.

25 lipca 2019

Poprawka dla diesli w USA działa dużo lepiej niż ta w Europie

Volkswagen stosuje kosztowną poprawkę sprzętowa samochodów w Stanach Zjednoczonych, z kolei w Europie przeprowadza tańszą aktualizację oprogramowania, która powoduje tylko niewielkie zmniejszenie emisji spalin. Według ekspertów samochody z ta poprawka nie są zgodne z homologacja

22 lipca 2019

Właściciel diesla może zwrócić swój samochód do producenta!

Sąd rejonowy w Niemczech, który prowadził sprawę w związku z aferą spalinową wydał wyrok korzystny dla właściciela pojazdu. Może on zwrócić swój samochód do Grupy VW. W zamian otrzyma kwotę 22 000 euro.

18 lipca 2019

Przez oszustwo Volkswagena chorują tysiące dzieci

Od 2009 roku w USA Volkswagen sprzedał 480.000 „czystych diesli”. Zmanipulowane samochody nie były jednak rozmieszczone po USA równomiernie. W stanach, w których liczba zmanipulowanych samochodów jest wyższa, odnotowano znaczny wzrost zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i liczbę niemowląt ze słabą oceną po porodzie.

13 lipca 2019

Dieselgate trwa znacznie dłużej, niż nam się wydaje

Manipulacja wynikami testów spalin była przedmiotem prac w koncernie Volkswagen już w 2003 roku. Od 2003 do 2010 roku używano specjalnej „funkcji akustycznej” do oszukiwania testów Euro 4. Oszustwo wykryto, ale nie wyciągnięto żadnych konsekwencji!

4 lipca 2019

Audi znów przyłapane na oszustwie z dieslem!

Niemieckie Ministerstwo Transportu zakończyło dokładny przegląd oprogramowania jednego z silników V6 marki Audi. Okazało się, że Audi wciąż oszukuje w testach emisji spalin za pomocą oprogramowania, które wykrywa kiedy pojazd przechodzi testy i zmienia parametry silnika. Najbardziej szokujące jest to, że Volkswagen stosował urządzenia oszukujące do roku 2018, czyli jeszcze ponad dwa lata po wydaniu wyroku w skandalu Dieselgate.

1 lipca 2019

Trzy na cztery pojazdy z Dieselgate wciąż bez poprawek

Od 2015 roku akcji serwisowej poddano zaledwie 10 mln z 43 mln samochodów ze skandalu Dieselgate. Według nowych danych UE, kampania naprawcza nie zostanie ukończona nawet w ciągu kolejnych dwóch lat.

27 czerwca 2019

Nowy przepis UE dot. produktów niebezpiecznych

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie, które ma być jednym ze sposobów na zapobieganie aferom takim jak Dieselgate. Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie nowe produkty wprowadzane na rynek mają być bezpieczne i spełniać unijne normy.

24 czerwca 2019

420 000 osób w pozwie przeciwko Volkswagenowi. W tym my!

Prawie 420 000 osób dołączyło do pozwu zbiorowego w ramach dieselgate w Niemczech. To ogromna liczna, która bezpośrednio uderza w wizerunek niemieckiej marki na na jego własnym rynku. Wśród tych osób jesteśmy i my – złożyliśmy pozwy zgodnie z udzielonymi nam przez Was upoważnieniami.

21 czerwca 2019

Czeski sąd staje po stronie właścicieli

Sąd Rejonowy w Pradzie uznał prawo czeskich właścicieli samochodów objętych dieselgate do odszkodowania. Zgodnie z wyrokiem, Volkswagen ma zapłacić 533 miliony kolor, tj. 8500 euro na osobę.

13 czerwca 2019

Konsumenci z Chile występują z pozwem przeciwko Volkswagenowi

Organizacja Konsumentów i Użytkowników Chile (Odecu) kieruje działaniami prawnymi przeciwko grupie Volkswagena w sprawie „dieselgate”. Pozew dotyczy marek Volkswagen, Audi, Porsche i Skoda, a oszukani klienci domagają się wymiany samochodów na nowe, naprawy lub rekompensaty.

11 czerwca 2019

Tajemnica badań Porsche

Unijne laboratorium przetestowało w 2017 roku samochód Porsche Cayenne i odkryło, że zmiana procedury testowej powoduje znaczące podwyższenie emisji tlenków azotu. Jednak wyniki tych badań ukryto przed opinią publiczną.

31 maja 2019

Włochy rozpoczynają proces przeciwko Volkswagenowi

Afera dieselgate we Włoszech dotyczy blisko pół miliona osób. Teraz rozpoczęła się tam sądowa batalia o prawa klientów. Stronami sporu są stowarzyszenia konsumentów, które reprezentują ponad 70 tysięcy klientów, Volkswagen Group i Volkswagen Group Włochy.

30 maja 2019

Niemcy ukarały firmę Bosch grzywnę w wysokości 90 milionów euro za dieselgate

Niemieccy prokuratorzy nałożyli na firmę Bosch 90 milionów euro za rolę tej firmy w oszustwie w dieselgate. Z tej całkowitej kwoty 2 miliony euro to „przestępstwo regulacyjne”, podczas gdy pozostała część grzywny była karą za „korzyści ekonomiczne”, prawdopodobnie odnoszącą się do zysku, jaki Bosch osiągnął na sprzedaży rozwiązania Grupie VW.

28 maja 2019

200 prokuratorów i policjantów przeszukało siedzibę Porsche i domy członków zarządów

Do biur Porsche oraz do domów członków zarządu w Niemczech weszło ponad 200 prokuratorów i policjantów. Sprawa ma może mieć związek z dieselgate, oszustwami podatkowymi oraz korupcją.

17 maja 2019

Ważne pytania do polskich urzędników w związku z Dieselgate

Zdaniem naszego stowarzyszenia, afera Dieselgate nadal nie doczekała się w Polsce właściwej reakcji ze strony administracji publicznej. W związku z tym zadaliśmy panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu kilka pytań w trybie dostępu do informacji publicznej.

16 maja 2019

Sąd w Krakowie staje po stronie poszkodowanych w aferze Dieselgate

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy nakazał prokuraturze wszczęcie dochodzenia w sprawie Dieselgate. Chodzi o sprawę sprzedaży nowego samochodu objętego aferą już po terminie ujawnienia jej w mediach i przyznaniu się koncernu do oszustwa. Początkowo prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, jednak w wyniku naszego zażalenia, musi zająć się tą sprawą.

15 maja 2019

Proces zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w Niemczech, w którym są też polscy klienci, rusza jesienią

Blisko 400 tysięcy osób przyłączyło się do pozwu zbiorowego przeciwko koncernowi Volkswagen w Niemczech. Wśród nich są także ci, zgłoszeni przez nasze stowarzyszenie. Pierwsza rozprawa będzie miała miejsce już 30 września, ogłosił właśnie Wyższy Sąd Regionalny w Brunszwiku.

9 maja 2019

Ponad pół miliarda euro kary dla Porsche

Niemiecki producent samochodów sportowych i filia Volkswagena – marka Porsche – zapłaci grzywnę w wysokości 535 milionów euro w stosunku do pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, które emitowały więcej szkodliwych zanieczyszczeń niż dopuszczają normy.

7 maja 2019

Volkswagen spodziewa się dalszych kar za dieselgate

Grupa Volkswagen przedstawiła bilans finansowy, w którym znajdują się rezerwy na kary i opłaty z tytułu dieselgate. Chodzi o kwotę ponad 5,5 miliarda euro. Łącznie wysokość kosztów, które spółka ponosi z tytułu oszustwa zbliża się powoli do 40 miliardów euro.

16 kwietnia 2019

Martin Winterkorn, prezes Volkswagena, oskarżony w Niemczech

Prokuratura w Niemczech oskarżyła prezesa Volkswagena o poważne oszustwa w tym działanie na niekorzyść klientów i dealerów, nieuczciwą konkurencję oraz nieujawnienie skandalu po 25 maja 2014 r. „Ujawnienia informacji właściwym organom w Europie i Stanach Zjednoczonych a także klientom, pomimo wiedzy o bezprawnej manipulację przez koncern urządzeń oszukujących testy spalin”.

10 kwietnia 2019

Stanowisko Sądu Najwyższego Niemiec w sprawie dieselgate

Przełomowe stanowisko Sądu Najwyższego Niemiec – sędziowie potwierdzili, że samochody mają wadę fizyczną a wymiana samochodu na nowy, nawet jeśli poprzedni model nie jest produkowany, jest możliwa.

8 kwietnia 2019

Gigantyczny niemiecki kartel samochodowy – zmowa przeciwko czystemu środowisku

Unia Europejska ostrzegła niemieckich gigantów samochodowych, firmy Volkswagen BMW i Daimler, że uruchomiono wstępne dochodzenie w sprawie zmowy dotyczącej unikania kontroli emisji spalin.

30 marca 2019

Kolejne oszustwo Volkswagena: testowe samochody przedprodukcyjne sprzedawane jako pełnowartościowe

Kolejny pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w USA. Nielegalny proceder miał polegać na sprzedaży przedprodukcyjnych egzemplarzy samochodów jako pełnowartościowe nieświadomym klientom.

26 marca 2019

Sąd w Brunszwiku staje po stronie pozywających, Volkswagen ma kłopoty

W miliardowym pozwie inwestorów przeciwko Volkswagenowi i jego głównemu udziałowcowi Porsche SE, niemiecki sąd w istotnym aspekcie poparł stanowisko pozywających. Zgodnie ze wstępną opinią sądu w Brunszwiku, wiedza menedżerów poniżej poziomu zarządu jest kluczowa dla rynku inwestorskiego.

18 marca 2019

Kolejny dowód na celowe działanie i oszustwo Volkswagena

Zarząd Volkswagena był doskonale poinformowany o oszustwie i wiedział wcześniej o problemach, jakie spotkają firmę. Wykorzystując tą wewnętrzną wiedzę firma sprzedała ogromne ilości papierów wartościowych na amerykańskim rynku, narażając inwestorów na gigantyczne straty po ujawnieniu afery dieselgate.

12 marca 2019

Sąd w Karlsruhe: naganny charakter działań Volkswagena

Wyższy Sąd Okręgowy w Karlsruhe tworzy historię. 12 kwietnia zamierza rozstrzygnąć, czy Volkswagen celowo wyrządził klientowi szkodę nielegalnym oprogramowaniem, fałszującym wyniki emisji spalin. Będzie to pierwsza tego typu rozprawa o szkodę. Jej numer to U 142/18. W obszernym dokumencie sąd przedstawił opinii publicznej swój pogląd na tej sprawie. Wprowadzenie samochodu, celowo wyposażonego w tego typu oprogramowanie, zostało określone jako ukryte oszustwo. Motywacją Volkswagena było celowe ograniczenie kosztów produkcji i zwiększenie zysków firmy. To działanie miało według sądu szczególnie naganny charakter. Volkswagen, w imię zysku, miał akceptować fakt, że klienci oraz środowisko poniosą szkodę.

7 marca 2019

VW nadal manipuluje: samochody z silnikiem EA288 również nie spełniają norm emisji spalin

Volkswagen przed sądem przyznał, że samochody z silnikiem EA288 posiadają rozwiązanie, które wyłącza oczyszczanie spalin w zależności od temperatury, w wyniku czego samochód nie spełnia norm, określonych w homologacji.

23 lutego 2019

Niemiecki Sąd Najwyższy stanął po stronie właścicieli samochodów VW

Sąd Najwyższy w Niemczech poparł roszczenia właścicieli Volkswagenów, które nie spełniają norm emisji spalin. „W tym przypadku można przyjąć, że samochody z urządzeniem do oszukiwania testów spalin mają bez wątpienia wadę materialną” – stwierdził niemiecki Sąd Najwyższy.

20 lutego 2019

Zbiorowy pozew przeciwko VW o instancję wyżej

Pierwszy pozew zbiorowy właścicieli diesla przeciwko Volkswagenowi utorował sobie drogę do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Dalsze postępowanie sądowe może objąć wszystkie diesle w UE z nielegalnym oprogramowaniem.

18 lutego 2019

STOP VW: Polacy dołączają do zbiorowego pozwu przeciwko VW w RFN

Ponad tysiąc właścicieli diesli z Polski dołączyło z naszą pomocą do otwartego w Niemczech pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi.

12 lutego 2019

Bosch może zostać ukarany grzywną za dostarczenie oprogramowania pokładowego diesla

Prokuratorzy w niemieckim Stuttgarcie rozważają nałożenie na firmę Bosch ogromnej kary pieniężnej za dostarczenie firmie Volkswagen oprogramowania do zarządzania używanymi w silnikach z silnikiem Diesla.

7 lutego 2019

Afera dieslowa kosztowała VW już 28 mld EUR

Tak zwana afera spalinowa kosztowała dotychczas niemiecki koncern 28 mld EUR. Same koszty postępowań sądowych miały wynieść już kilkaset milionów euro.

6 lutego 2019

Niemcy: Szykuje się gigantyczna skarga przeciwko VW

401 tys. właścicieli diesli VW przyłączyło się do wzorcowego pozwu w nadziei na uzyskanie odszkodowania od koncernu. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się proces przed sądem. Do tej pory właściciele diesli mogą jeszcze wpisywać się do rejestru skarżących

1 lutego 2019

Nowa afera Volkswagena. Tym razem chodzi o Porsche 911 i opory powietrza

Nowe problemy dla Volkswagena. Tym razem chodzi o zbyt wysoką emisję dwutlenku węgla. Chodzi o zawyżone zużycie paliwa przez Porsche 911. Powody, dla których te samochody zużywają więcej paliwa i emitują więcej dwutlenku węgla niż podano w homologacji typu, nie są znane. Volkswagen był zmuszony zgłosić sprawę do KBA.

28 stycznia 2019

W Czechach domagają się po 36 tysięcy złotych od samochodu za dieselgate

Ponad 4.000 właścicieli samochodów marek Volkswagen, Seat, Skoda, Porsche i Audi wystąpi o odszkodowanie w wysokości 220 000 CZK (około 36 tysięcy złotych). Działania Safe Diesel wpisują się w podobne pozwy, które złożone zostały w całej Europie, w tym w Polsce.

25 stycznia 2019

Wyrok ws. niewystarczającej walki ze smogiem

Zapadł wyrok w bezprecedensowym procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak. Pozwała ona Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd przyznał jej rację i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tys. zł na wskazany przez nią cel charytatywny.

22 stycznia 2019

W USA oskarżono czterech byłych dyrektorów Audi

Federalne jury w Detroit oskarżyło czterech byłych dyrektorów Audi o złamanie prawa w związku z dieselgate. Richard Bauder, Axel Eiser, Stefan Knirsch i Carsten Nagel byli członkami zespołów zajmujących się rozwojem silników i certyfikacją Audi. Obecnie znajdują się w Niemczech, a ponieważ Niemcy nie zawierają umowy ekstradycyjnej ze Stanami Zjednoczonymi, byli pracownicy Audi nie zostaną deportowani do Stanów Zjednoczonych w celu dalszego ścigania.

18 stycznia 2019

Samochody Volkswagena są szkodliwe dla zdrowia

W swoim raporcie panel utworzony przez National Green Tribunal (NGT) w Indiach stwierdził, że samochody Volkswagen wypuściły około 48.678 ton tlenku azotu w 2016 roku, co spowodowało problemy zdrowotne u mieszkańców Indii.. Volkswagen India został ukarany wysoką grzywną przez NGT za emisję nadmiernych ilości tlenku azotu (NOx) z samochodów.

15 stycznia 2019

Nowy rozdział afery Dieselgate - 1.2 TDI

W związku z podejrzeniami niemieckich władz o nadmierną emisję spalin w dieslach o pojemności 1,2 litra Volkswagenowi grozi nowa akcja przywoławcza. W Europie sprawa dotyczy 370 tys. pojazdów z tym napędem.

11 stycznia 2019

Volkswagen domaga się odszkodowań od byłych menedżerów zwiolnionych za Dieselgate

Volkswagen chce odzyskać znaczną część z 4 milionów euro, które firma zapłaciła za obronę jednego z byłych dyrektorów – Olivera Schmidta, skazanego w 2017 roku w USA na 7 lat więzienia. Koncern wniosek o odszkodowanie złożył pod koniec 2018 roku, nie wskazał jednak konkretnych byłych pracowników ani nie podał wysokości potencjalnego odszkodowania.

7 stycznia 2019

Ponad 300 tysięcy osób przyłączyło się do pozwu zbiorowego w Niemczech

Ponad 300 tysięcy właścicieli samochodów Volkswagena z silnikiem diesla w Niemczech przyłączyło się do pozwu zbiorowego organizacji konsumenckich, które domagają się rekompensat dla ofiar manipulacji odczytami poziomów emisji. Od 1 listopada 2018 roku obowiązują regulacje umożliwiające tego rodzaju pozwy. Swoje złożyły już Federacja Organizacji Konsumenckich w Niemczech (VZBW) i klub samochodowy ADAC.

4 stycznia 2019

Diesel oficjalnie na cenzurowanym w Krakowie: Ruch samochodowy w mieście będzie ograniczony

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić radykalne ograniczenia dla ruchu samochodowego w wybranych dzielnicach i zamknąć je dla pojazdów spalinowych. Od 4 stycznia na krakowskim Kazimierzu będzie działać tzw. strefa czystego transportu. Samorząd zdecydował się wprowadzić strefę na próbę, na najbliższe pół roku. W tym czasie wjazd autem, które nie jest elektryczne albo zasilane gazem CNG, będzie zabroniony.

1 stycznia 2019

Stuttgart wprowadził zakaz wjazdu dla diesli - w całym mieście!

Stuttgart jako pierwsze miasto w Niemczech wprowadził całkowity zakaz wjazdu dla aut z silnikiem diesla. Chodzi o pojazdy, które spełniają normy Euro 4 lub niższe. Za złamanie przepisów grozi kara w wysokości 80 euro. Zakaz obowiązuje w całym mieście.

27 grudnia 2018

Dieselgate będzie kosztował Volkswagena jeszcze w 2019-2020 r.

Na usuwanie skutków skandalu Dieselgate Volkswagen wyda w 2018 r. 5,5 mld euro i ok. 2 mld w 2019 — powiedział tygodnikowi „Börsen-Zeitung” dyrektor finansowy Frank Witter. Od ujawnienia go w 2015 r. niemiecka grupa zapłaciła ponad 27 mld euro na uregulowanie pozwów sądowych inwestorów i konsumentów, także kar umownych i grzywien wymierzonych przez organy nadzoru i na działania zaradcze mające zmniejszyć emisję spalin diesli. Według Wittera, w 2020 r. grupa poniesie w dalszym ciągu koszt około miliarda euro na kwestie związane z oszukiwaniem z emisjami spalin.

18 grudnia 2018

Niemiecki land zamierza pozwać Volkswagena

Niemiecki kraj związkowy Badenia-Wirtembergia zamierza pozwać Volkswagena. Powodem tej decyzji są oszustwa w testach emisji spalin, których dopuścił się motoryzacyjny gigant.

14 grudnia 2018

Składamy skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego!

Stowarzyszenie StopVW złożyło dzisiaj do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi. Zarzucamy w nim sądowi naruszenie szeregu przepisów. Skarga kasacyjna podnosi argumenty uzasadniające zarzuty naruszenia prawa materialnego wynikające z kodeksu cywilnego, procesowego, prawa unijnego i prywatnego prawa międzynarodowego procesowego oraz Konsytucji.

13 grudnia 2018

Ważny wyrok sądu UE w sprawie norm emisji spalin

Sąd UE przyznał w czwartek rację skarżącym się na unijne przepisy Paryżowi, Brukseli i Madrytowi i uchylił rozporządzenie KE określające zbyt wysokie limity emisji tlenków azotu do badań wprowadzanych na rynek samochodów. Zieloni ogłaszają zwycięstwo.

12 grudnia 2018

19 tys. kolejnych właścicieli diesli pozywa Volkswagena

VW zmaga się z właścicielami silników wysokoprężnych w sądach w całych Niemczech. Teraz dostawca usług prawnych, firma MyRight podąża tą samą drogą. Według informacji Spiegel.de organizacja domaga się od VW w imieniu swoich klientów odszkodowania w wysokości 500 mln EUR.

10 grudnia 2018

Kolejny skandal VW. Koncern sprzedał samochody z serii pilotażowej

Koncern VW sprzedał nieświadomym klientom tysiące pojazdów, które służyły do testowania. Teraz chce je ponownie odkupić. Volkswagen sprzedał na całym świecie serię pojazdów, których „stadium budowy było niewyjaśnione”. Wśród nich mogą znajdować się także takie pojazdy, które mogą tworzyć zagrożenie dla pasażerów, gdyż nikt nie może powiedzieć, jakie zamontowano w nim części

5 grudnia 2018

Volkswagen zapowiada koniec silników spalinowych

Volkswagen prognozuje koniec epoki silników spalinowych. Jednocześnie zapowiada, że ich następna generacja konwencjonalnych napędów będzie ostatnią. Chodzi o silniki spalinowe, które mają się pojawiać na rynku od 2026 roku.

4 grudnia 2018

Koniec z dieslami w Stuttgarcie

Diesle z normą Euro 4 i starsze będą zbyt nieekologicznie, by można było poruszać się nimi po Stuttgarcie. Ograniczenia zastosowane przez Stuttgart będą jednak znacznie sroższe niż dla kierowców z Hamburga, bo władze Stuttgartu zamkną przed nimi praktycznie całe miasto.

29 listopada 2018

Niemcy: nowa szansa dla poszkodowanych

Niemieccy właściciele diesli marki VW, którzy nie zdecydowali się na indywidualny pozew, mogą przyłączyć się od zaraz do pozwów zbiorowych. Chętni do zaskarżenia koncernu o odszkodowanie mogą wpisywać się do specjalnego rejestru w Federalnym Urzędzie Sprawiedliwości. Wpisanie się do rejestru możliwe jest do ostatniego dnia przed pierwszą rozprawą przed Wyższym Sądem Krajowym w Brunszwiku.

28 listopada 2018

Kosztowny rachunek za spaliny z silników Diesla. EPHA: Leczenie chorych w Polsce kosztowało w 2016 r. nawet 4,6 mld euro

Za zanieczyszczenie powietrza spalinami, zwłaszcza z silników Diesla, Polska ponosi rocznie 4,6 mld euro kosztów związanych z uszczerbkiem dla zdrowia – ocenia europejska organizacja EPHA.

23 listopada 2018

Volkswagen musi zwrócić cenę Golfa

Sąd w Augsburgu skazał Volkswagena na zwrócenie klientowi całej sumy za Golfa kupionego w 2012 r. Firma uznała jednak, że sąd źle użył prawa i będzie odwoływać się.

22 listopada 2018

VW nie pokryje całego kosztu modernizacji diesli

Rzecznik Volkswagena zaprzeczył informacji w mediach, ze jest gotowy pokryć w pełni koszty modernizacji starszych diesli wynoszące 3 tys. euro od pojazdu.

21 listopada 2018

Już także autostrady nie dla starszych diesli

ckie miasta Essen i Gelsenkirchen muszą przygotować się na wprowadzenie zakazu jazdy dla starszych aut z silnikami wysokoprężnymi. Obejmie on również niektóre odcinki autostrady. Taką decyzję podjął sąd w Gelsenkirchen.

15 listopada 2018

Audi rusza z akcją dla silników 3.0 TDI

Audi rozpoczęło w Niemczech pierwszą z kolejnych ośmiu akcji serwisowych związanych z usuwaniem skutków afery dieselgate. W pierwszym etapie do serwisów trafić ma około 31 200 samochodów, w sumie naprawa obejmować ma ponad 150 tys. modeli Audi.

7 listopada 2018

Wyrok sądu: Porsche do zwrotu

Po raz pierwszy sąd w Niemczech nakazał producentowi samochodów sportowych Porsche przyjąć od klientki samochód ze zmanipulowanym silnikiem diesla i zapłacić jej odszkodowanie.

2 listopada 2018

Były dyrektor Audi, Rupert Stadler, zwolniony z aresztu

Były dyrektor zarządzający Audi, Rupert Stadler, został zwolniony z aresztu. Nie podano szczegółów, dlaczego Stadler został zwolniony, ponieważ wciąż jest sprawdzany przez prokuratorów za podejrzenie oszustwa i fałszowanie informacji związanych z emisją spalin w autach z grupy VAG.

29 października 2018

Porsche ma wypłacić odszkodowanie akcjonariuszom za „dieslegate”

Sąd w Stuttgartcie nakazał Porsche Automobil Holding wypłacić akcjonariuszom odszkodowanie i uznał spółkę winną niedopełnienia obowiązków informacyjnych związanych z tzw. dieselgate.

18 października 2018

StopVW kontynuuje walkę o ukaranie Volkswagena za dieselgate. Walczyć będziemy do skutku!

Sąd Apelacyjny odrzucił odwołanie Stowarzyszenia StopVW w sprawie Dieselgate przeciwko Volkswagenowi. Sprawa ta budzi wiele wątpliwości, bowiem sąd uczynił to na posiedzeniu niejawnym, a uzasadnienie tej decyzji jest lakoniczne i nie odnosi się do argumentów, które podniesiono w odwołaniu. To jednak nie koniec całej sprawy, bo stowarzyszenie zapowiada złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, a jeśli trzeba będzie także walkę o sprawiedliwość dla polskich klientów przed organami europejskimi. Nie poddamy się – jesteśmy konsekwentni w działaniu.

17 października 2018

Audi zapłaci karę 800 mln euro w związku z Dieselgate

Audi musi zapłacić 800 mln euro za niedopatrzenia, przez które firma sprzedała prawie 5 mln diesli wyposażonych w urządzenie oszukujące w testach emisji spalin.

12 października 2018

Niemcy coraz bardziej obawiają się diesli. Berlin z zakazem

Za naszą zachodnią granicą właściciele starszych diesli zaczynają być coraz bardziej niespokojni. Po Hamburgu, Stuttgarcie, Frankfurcie również w Berlinie nie można poruszać się dieslami z normą Euro 1 do Euro 5.

11 października 2018

UE chce zapobiec eksportowi wadliwych pojazdów z silnikiem Diesla

Komisarz Bieńkowska skarży się na wywożenie do Europy Wschodniej dziesiątek tysięcy samochodów z silnikami Diesla, które nie spełniają norm emisji spalin. Domaga się modernizacji pojazdów przed eksportem.

9 października 2018

Firma Audi fałszowała numery seryjne pojazdów

Niemieccy prokuratorzy badają firmę Audi. Producent jest podejrzany o nielegalnie uzyskanie homologacji dla modeli przeznaczonych na rynek południowokoreański. Jak podały niemieckie media, Audi fałszowało numery podwozi i zapisy z testów.

4 października 2018

Miliony euro dla aresztowanego szefa Audi

Były już szef Audi Rupert Stadler może dostać 7 milionów euro rekompensaty za wcześniejsze zakończenie kontraktu menedżerskiego. Volkswagen poinformował o rozwiązaniu umowy ze Stadlerem w trybie natychmiastowym, ponieważ – siedząc w areszcie – nie może wykonywać swych obowiązków.

28 września 2018

Posiedzenie w Sądzie Apelacyjnym w sprawie Dieselgate przełożone! Polscy poszkodowani czekają na wyrok

26 października 2018 roku miało się odbyć posiedzenie w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko spółce Volkswagen. Sąd zdecydował o wyznaczeniu nowego terminu, który poznamy w ciągu najbliższych dni. Decyzja sądu może być związana z wysokim stopniem złożoności sprawy oszustwa niemieckiego producenta samochodów.

24 września 2018

Porsche żegna się z dieslami

Porsche jest pierwszym niemieckim producentów samochodów, który zdecydował o rezygnacji z silników Diesla. „Dieselgate sprawił nam wiele kłopotów” – przyznał prezes firmy Oliver Blume w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”.

20 września 2018

Czarne chmury nad VW w Polsce. UOKiK wyda decyzję w sprawie „dieselgate”

UOKiK potwierdził, że do końca roku wyda decyzję w głośnej sprawie „dieselgate”, w którą zamieszany jest koncern Volkswagena.

18 września 2018

StopVW złożyło pozwy w imieniu ponad 2 tysięcy właścicieli samochodów

Cztery nowe pozwy przeciwko markom Audi, SEAT, Skoda i Volkswagen oraz przeciwko Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. zostały skierowane do sądów. W imieniu ponad 2 tysięcy poszkodowanych złożyło je stowarzyszenie StopVW. To organizacja, która domaga się od producentów odszkodowań dla Polaków, którzy nabyli wadliwe samochody. Chodzi o sprawę tzw. Dieselgate, czyli samochody z silnikami Diesla, które nie spełniają europejskich norm spalin i zatruwają środowisko nadmiernymi ilościami tlenków azotu. Poszkodowani domagają się ustalenia przez sąd odpowiedzialności producenta i importera za powstałą szkodę. Akta złożone do sądu mają blisko 30 tysięcy stron.

14 września 2018

Frankfurt – zakaz dla diesli obejmie 60 000 pojazdów

To najbardziej restrykcyjny zakaz dotyczący samochodów z silnikami Diesla, jaki wydano w Niemczech. W przyszłym roku z ulic Frankfurtu zniknie 60.000 pojazdów.

12 września 2018

Czesi żądają od VW 2,2 mld koron

Ponad 1050 właścicieli samochodów wyposażonych w oprogramowanie fałszujące wyniki testów emisji spalin dołączyło do pozwu przeciwko Grupie Volkswagen. W Republice Czeskiej jest już 10.000 poszkodowanych, którzy domagają się 2,2 miliarda koron.

10 września 2018

Inwestorzy pozywają Volkswagena

9,2 mld euro (10,7 mld dolarów) odszkodowania dochodzą inwestorzy od Volkswagena. Twierdzą, że koncern nie poinformował ich o skandalu z emisją spalin przed wrześniem 2015 r, mimo iż miał taką wiedzę.

3 września 2018

Volkswagen i silniki benzynowe – kolejne manipulacje

Według niemieckiego dziennika „Bild am Sonntag”, inżynierowie Volkswagena podczas śledztwa mieli podać w swoich zeznaniach, że ten niemiecki koncern zaniżał poziom emisji spalin nie tylko w silnikach Diesla, lecz także w benzynowych.

29 sierpnia 2018

Szwajcaria kolejnym krajem, który wziął się za silniki Diesla. Cios dla Porsche Macan i Cayenne

Ze względu na nadmierną emisję spalin Szwajcaria zablokuje możliwość rejestracji Porsche Macan i Cayenne napędzanych silnikami Diesla. Szwajcarzy uznali, że jednostki, które są montowane w wielu samochodach niemieckich marek, generują zbyt wiele spalin.

28 sierpnia 2018

Zwolnienia w Volkswagenie. Z firmą pożegnają się osoby związane z Dieselgate

Trzy lata po wybuchu afery Dieselgate, Volkswagen bierze się za zwolnienia osób powiązanych z największą aferą motoryzacyjną ostatnich lat. Na celowniku znajduje się grupa dyrektorów zamieszanych w fałszowanie wyników oraz szef rozwoju marki.

24 sierpnia 2018

Niemcy blokują dochodzenie Dieselgate we Francji

Trzech francuskich sędziów śledczych skarży się na brak współpracy ze strony niemieckiego wymiaru sprawiedliwości. Niemcy chcą wygasić dochodzenie w sprawie manipulacji wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego w samochodach Volkswagena.

23 sierpnia 2018

Greenpeace zablokowało główną siedzibę Volkswagena

Aktywiści Greenpeace oraz uczestnicy kampanii anty-smogowej zablokowali główną siedzibę Volkswagena w Milton Keynes, protestując przeciwko wpływom emisji silnika Diesla na zdrowie ludzi.

22 sierpnia 2018

Herbert Diess wiedział wcześniej o Dieselgate

Z dokumentów prokuratury wynika, że obecnego szefa grupy Volkswagena uprzedzono już 2 miesiące przed wyjściem na jaw skandalu Dieselgate we wrześniu 2015 o istnieniu programu, który zaniżał wyniki testów na emisję spalin.

21 sierpnia 2018

KBA wyrejestrowuje oszukane Volkswageny

Wyrejestrowanych przez KBA zostało już kilka samochodów grupy Volkswagen na terenie Hamburga i Monachium, a w najbliższym czasie podobne akcje mogą zostać podjęte w innych regionach Niemiec. Każdy z właścicieli VW otrzyma szereg przypomnień o konieczności wzięcia udziału w akcji serwisowej, jeśli jednak je zignoruje, ostatnią informacją jaką otrzyma, będzie ta o wyrejestrowaniu jego auta.

20 sierpnia 2018

Tysiące właścicieli pozwało VW. Producent liczy na ciche ugody

Klienci domagają się zwrotu kosztów zakupu pojazdów, otrzymania samochodów wolnych od wad oraz odszkodowań i ponownego wyegzekwowania umów leasingowych. W samej Badenii-Wirtembergii złożono 2000 skarg, co zrodziło pytania dotyczące wszystkich 17 sądów okręgowych na południowym zachodzie. Według „Süddeutsche Zeitung”, łącznie złożono 21 000 pozwów sądowych. ADAC opublikowało w internecie przegląd prawie 1000 orzeczeń.

17 sierpnia 2018

Modernizacja techniczna pojazdów – nowa inicjatywa w Niemczech

Minister transportu Niemiec, Andreas Scheuer (CSU) wciąż nie zgadza się na modernizację mechaniczną starszych samochodów z silnikiem Diesla, mimo iż pojazdy zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej niż dopuszczają przepisy. Nowa inicjatywa zaprezentowana w Berlinie ma zapobiec zakazom i zrobić to, czego nie udało się do tej pory politykom i branży motoryzacyjnej. Chodzi o modernizację techniczną poprzednich silników wysokoprężnych w taki sposób, aby spełniały najnowszą normę emisji Euro 6d.

13 sierpnia 2018

Volkswagen całkowicie rezygnuje z diesli. Na razie tylko w Australii

Volkswagen ma wycofać ze sprzedaży w Australii wszystkie samochody z silnikami Diesla w październiku tego roku, kiedy to w ofercie pojawi się nowy Golf. Oczywiście wyłącznie z benzynowymi silnikami z turbodoładowaniem.

3 sierpnia 2018

Grupa konsumencka w USA występuje przeciwko VW

Grupa zajmująca się ochroną konsumentów walczy o powstrzymanie Volkswagena w ponownym wprowadzeniu na rynek pojazdów wykupionych wyniku skandalu związanym z emisją spalin w USA. Grupa CASE oświadczyła, że niemiecki producent chce „wrzucić” na rynek setki tysięcy wadliwych pojazdów, które firma odkupiła od kierowców po aferze spalinowej, przy czym są wątpliwości, czy samochody spełniają normy.

1 sierpnia 2018

UE domaga się gwarancji na pojazdy po Dieselgate

Europejskie organy ochrony konsumentów wezwały Volkswagena do zapewnienia gwarancji, że akcja naprawcza po skandalu z Dieselgate nie wpłyną na wydajność samochodów. Komisja Europejska stwierdziła, że VW powinien również lepiej informować konsumentów i chce, aby niemiecki producent zrobił więcej w kwestii rekompensaty strat europejskim właścicielom samochodów.

30 lipca 2018

Afera dieselgate dosięgnęła także Porsche

Jeśli potwierdzą się doniesienia magazynu Der Spiegel, producent ze Stuttgartu będzie zmuszony wycofać z obiegu 60000 aut wyposażonych w silniki wysokoprężne, które nie spełniają norm emisji spalin. Sprawa dotyczy SUV-ów Cayenne i Macan oraz luksusowej limuzyny Panamera. Dotyczy także właścicieli w Polsce.

23 lipca 2018

Szef Audi domaga się zwolnienia z aresztu

Dyrektor generalny Audi, Rupert Stadler złożył skargę do sądu w Niemczech i domaga się zwolnienia z aresztu. Stadler został zatrzymany w związku z dochodzeniem w sprawie afery Dieselgate. Prokuratura w Monachium potwierdziła informację.

23 lipca 2018

Cała korespondencja Boscha o Dieselgate jawna

Firma Robert Bosch musi przekazać wszystkie e-maile związane z Dieselgate Volkswagena w związku z pozwem inwestorów przeciwko Porsche SE — uznał sad regionalny w Stuttgarcie.

20 lipca 2018

Sąd odrzucił apelację VW: Koncern musi zapłacić 10 mld dolarów kary

Trzech sędziów Dziewiątego Okręgu Sądu Apelacyjnego USA, podtrzymało karę w wysokości 10 mld dolarów, jakie Volkswagen musi wypłacić właścicielom wadliwych samochodów. Orzeczenie dotyczyło 475 000 obecnych oraz byłych właścicieli Volkswagenów z silnikami o pojemności 2 litrów, za które firma zgodziła się zapłacić szacowaną wartość oraz rekompensatę w wysokości od 5 100 do 10 000 dolarów.

18 lipca 2018

Sąd wyznaczył datę rozprawy w sprawie dieselgate

Na 26 września 2018 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wyznaczył datę rozprawy w sprawie pozwu zbiorowego, złożonego przez StopVW przeciwko Volkswagenowi. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen domaga się w nim odszkodowania w wysokości 30 tysięcy złotych dla każdej z osób, które zakupiły wadliwe samochody Audi, Seat, Skoda, Volkswagen oraz Porsche z silnikami EA189, nie spełniające norm obowiązujących w Polsce.

11 lipca 2018

StopVW interweniuje w Ministerstwie Infrastruktury w sprawie odmowy przeglądów

W związku z działaniami organów rządowych w sprawie dieselgate podjęliśmy interwencję u ministra infrastruktury, pana Andrzeja Adamczyka. Skierowaliśmy do niego pismo, w którym wzywamy do podjęcia działań naprawczych.

9 lipca 2018

Dokumenty o Dieselgate dostępne w śledztwie

Volkswagen przegrał w sądzie batalię o zablokowanie prokuraturze dostępu do nie opublikowanych dokumentów o skandalu z emisjami spalin. Trybunał Konstytucyjny z Karlsruhe uznał, że dokumenty skonfiskowane amerykańskiej kancelarii prawniczej Jones Day mogą być udostępniane. Werdykt oznacza, że dotąd tajne informacje można ogłaszać publicznie, a to da nowe argumenty udziałowcom i właścicielom pojazdów domagającym się odszkodowania.

2 lipca 2018

Volkswagen wstrzymuje produkcję samochodów w Wolfsburgu

Volkswagen musi wstrzymać produkcję samochodów w fabryce w Wolfsburgu. Zatrzyma ją na dwa dni w tygodniu począwszy od sierpnia, do końca września. Jest to spowodowane koniecznością certyfikowania samochodów zgodnie z nowymi wymaganiami procedury testowej WLTP. Podobna sytuacja może wystąpić też w fabryce w Zwickau. VW planuje też ograniczenie produkcji w fabryce w Emden.

29 czerwca 2018

Kontrola w siedzibie Audi w związku z aferą Dieselgate

Niemiecki Federalny Urząd Motoryzacji (KBA) wszedł dziś do siedziby Audi w Ingolstadt. Kontrola urzędników ma związek z aferą Dieselgate, w którą zamieszany jest koncern Volkswagen, właściciel m.in. marki Audi.

26 czerwca 2018

Zakaz dla diesla w Mediolanie wywołał reakcję łańcuchową

Mediolan przygotowuje się do wprowadzenia zakazu dla samochodów z silnikiem Diesla. Przepis ma wejść w życie w styczniu 2019 roku. Odważne posunięcie zostało zapowiedziane już kilka dni temu przez burmistrza Mediolanu, Giuseppe Salę, na dorocznym Festiwalu Energii w Rzymie. „To będzie delikatna przemiana, ale uważamy, że nadszedł czas, aby to zrobić” – powiedział Sala.

25 czerwca 2018

Volkswagen chce odszkodowania od prezesa za Dieselgate

Volkswagen zastanawia się, czy ma wystąpić o odszkodowanie do b. prezesa Martina Winterkorna, który kierował tą grupą w czasie ujawnienia skandalu z emisjami spalin we wrześniu 2015 — powiedział dziennikowi „Süddeutsche Zeitung” członek rady nadzorczej, Stephan Weil

18 czerwca 2018

Szef Audi Rupert Stadler został zatrzymany

Prezes Audi Rupert Stadler został tymczasowo aresztowany w związku ze skandalem dotyczącym emisji spalin.

14 czerwca 2018

Spalinowy przekręt Volkswagena. Koncern zapłaci miliard euro grzywny

​Koncern Volkswagen poinformował, że niemieckie władze ukarały go grzywną w wysokości miliarda euro w następstwie tzw. afery dieslowskiej, czyli masowego manipulowania pomiarami toksyczności spalin w samochodach z silnikami wysokoprężnymi.

13 czerwca 2018

Konferencja prasowa STOPVW

14 czerwca 2018 r. minęło 1000 dni od momentu wybuchu dieselgate. W tym czasie wiele się wydarzyło, wiele się również nie wydarzyło. Stowarzyszenie StopVW zorganizowało konferencję prasową, na której zaprezentowaliśmy najważniejsze informacje związane z prawami Polaków, podsumowanie afery a także ujawniliśmy datę, do której Polacy mogą przystępować do pozwu zbiorowego. Jednocześnie zaprezentowaliśmy najnowsze dane, dotyczące ujawnienia kolejnych przypadków oszustwa niemieckiego koncernu.

Konferencja odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ulicy Brackiej o godz. 14:00 w dniu 13 czerwca 2018 r.

12 czerwca 2018

Kolejne Niemieckie miasto wprowadzi zakaz dla diesli

Zgodnie z decyzją lokalnego sądu administracyjnego, niemieckie miasto Akwizgran położone w Nadrenii Północnej-Westfalii przygotowuje się do wprowadzenia zakazu dla samochodów z silnikami Diesla.

11 czerwca 2018

Austria: sąd kazał dilerowi zwrócić pieniądze i zabrać volkswagena z trefnym dieslem

Sąd w Wiedniu kazał dilerowi zwrócić 26,5 tys. EUR za auto volkswagen z silnikiem diesla jego właścicielce, bo kupując je w 2012 roku nie wiedziała, że w samochodzie jest oprogramowanie manipulujące emisją spalin.

7 czerwca 2018

Audi A6 i A7 objęte zakazem sprzedaży

W Audi A6 i A7 z trzylitrowym dieslem wykryto nielegalne oprogramowanie, które ukrywa fakt, że samochód nie spełnia norm emisji spalin i emituje kilka razy więcej tlenków niż powinien. Niemiecki urząd KBA zabronił rejestracji tych samochodów.

30 maja 2018

Amerykanie nie są zadowoleni z działania VW w sprawie dieselgate

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska EPA wydała oficjalne oświadczenie, w którym przyznaje, że jest niezadowolona z postępów prac przy dieselgate. Historia dieselgate się jeszcze nie skończyła ani dla Volkswagena ani dla nas, powiedział Chrisopher Grundler, dyrektor Biura Transportu i Jakości Powietrza EPA.

28 maja 2018

Hamburg zakaże wjazdu aut z dieslami

Hamburg stanie się wkrótce pierwszym niemieckim miastem, w którym obowiązywać będzie zakaz ruchu dla samochodów z silnikami wysokoprężnymi. To wynik głośnego wyroku Federalnego Sądu Administracyjnego w Lipsku.

24 maja 2018

Ministerstwo Infrastruktury zaleca aktualizację oprogramowania, StopVW przestrzega przed konsekwencjami

Ministerstwo Infrastruktury wysłało do Stacji Kontroli Pojazdów pismo, w którym zaleca aktualizację oprogramowania pojazdów objętych Dieselgate. Jednak taka aktualizacja może oznaczać problemy dla użytkowników, o czym alarmuje stowarzyszenie StopVW.pl. I wskazuje, że działania urzędników są spóźnione i nie dotyczą wszystkich pojazdów, których powinny.

24 maja 2018

Porsche oskarżone o oszustwo w sprawie emisji CO2

Tym razem Porsche zostało oskarżone o manipulację testami emisji spalin modelu Cayman R w Wielkiej Brytanii. Producent dopuścił się oszustwa, aby klienci nie musieli płacić dodatkowych podatków. Jak pisze The Times, niemiecki producent inicjował testy emisji CO2 w Wielkiej Brytanii na drugim, zamiast na pierwszym biegu. W konsekwencji sportowy samochód marki uzyskiwał poziom emisji CO2 wynoszący 221 g/km zamiast 228 g/km, jak w pozostałej części Europy.

22 maja 2018

Dieselgate w nowej odsłonie! Porsche oszukiwało z Cayenne i Macan

Porsche zostało złapane na oszustwie i ogłosiło właśnie akcję serwisową 60 000 egzemplarzy modeli Cayenne i Macan ze względu na nieprawidłowości związane z emisją spalin. Dzięki oprogramowaniu fałszującemu pojazdy przechodziły restrykcyjne testy emisji spalin.

16 maja 2018

StopVW wygrywa w sądzie z Transportowym Dozorem Technicznym

Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację stowarzyszeniu StopVW i oddalił pozew o ochronę dóbr osobistych Transportowego Dozoru Technicznego. Sprawa dotyczyła wywiadu, w którym prezes Stowarzyszenia oceniał efekty działań TDT w sprawie Dieselgate.

11 maja 2018

Dyrektor generalny VW uzyskał gwarancje dotyczące aresztowania w USA

Amerykański Departament Sprawiedliwości zapewnił nowego dyrektora generalnego Volkswagena, że nie będzie aresztowany, jeśli zdecyduje się na podróż do USA. To niezwykłe zapewnienie wynika prawdopodobnie z wyników śledztwa, które prowadzą amerykanie. Diess nie występuje w dokumentach postępowania jako osoba związana z dieselgate.

10 maja 2018

Audi wstrzymuje produkcję najnowszego modelu A6

Marka Audi wstrzymała produkcję swojego najnowszego modelu A6. Producent luksusowych samochodów jest podejrzany o instalowanie nielegalnego oprogramowania kontrolującego emisję spalin. Wygląda na to, że skandal Dieselgate wciąż uprzykrza życie Grupy Volkswagen.

7 maja 2018

USA oskarżają byłego dyrektora generalnego VW o spisek i oszustwo

Spisek i oszustwo zarzucają amerykańscy prokuratorzy Matinowi Winterkornowi, byłemu dyrektorowi Volkswagena. Zarzuty zostały mu postawione w marcu ale sprawę ujawniono dopiero teraz. Niemcy nie mają jednak zamiaru deportować swojego obywatela, by ten stanął przed sądem w USA. Winterkorn będzie więc więc musiał teraz bardzo ograniczyć swoje podróże.

7 maja 2018

Nowe przypadki oszustwa w Niemczech

Okazuje się, że mimo odkrycia oszustwa Volkswagena w 2015 roku, koncern nadal sprzedaje samochody niespełniające norm emisji spalin. W styczniu 2017 roku Oliver S. kupił używane Audi A6 od dealera Audi. Skandal z silnikami Diesla był wówczas znany od prawie półtora roku. Oliver S. nigdy nie spodziewał się, że jego samochód może być objęty manipulacją. Zmanipulowane pojazdy sprzedawano do stycznia 2018 roku.

4 maja 2018

Sprawa Volkswagena znowu do sądu w USA?

Były zastępca prokuratora generalnego USA, Larry Thompson, który został wyznaczony przez sąd do sprawowania nadzoru nad Volkswagenem w związku z aferą Dieselgate, wydał producentowi negatywną ocenę. Najnowszy raport jest podsumowaniem pierwszych 12 miesięcy pracy Thompsona, który ma sprawować kontrolę nad niemieckim producentem przez okres trzech lat.

30 kwietnia 2018

Pozew zbiorowy przeciwko VW w Austrii

Austriacki Związek Konsumentów (VKI) złoży pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Sprawa dotyczy 360 000 egzemplarzy samochodów. VKI uważa, że pojazdy na skutek afery straciły 20 procent swojej wartości. Do tego dochodzą jeszcze straty wynikające z aktualizacji oprogramowania.

25 kwietnia 2018

Bosch ponownie w centrum afery Dieselgate

Firma Bosch najprawdopodobniej była zaangażowana w skandal z emisją spalin o wiele bardziej niż do tej pory przypuszczano. Prokuratura w Stuttgarcie podejrzewa, że ​​firma Bosch dostarczała nielegalne oprogramowanie sterujące parametrami silnika takim producentom samochodów jak: Fiat, Ford, General Motors i Hyundai. Po ujawnieniu informacji przez tygodnik Der Spiegel, niemieckie władze wszczęły w tej sprawie dochodzenie wstępne.

19 kwietnia 2018

Nalot prokuratury na siedziby Porsche i Audi

Rzecznik prokuratury oświadczył, że siedziby firm Audi i Porsche są sprawdzane pod kątem domniemanego oszustwa, nielegalnej reklamy i manipulacji poziomem emisji spalin silników Diesla. Prokuratura formalnie wymienia trzech pracowników Porsche jako podejrzanych w sprawie prowadzonej przez niemieckie organy prawne.

17 kwietnia 2018

Trzęsienie ziemi w Volkswagenie. Nowy prezes już rządzi

Rada nadzorcza Volkswagena zdecydowała o dużych zmianach w organizacji grupy i w jej najwyższym kierownictwie. Na nowego prezesa zarządu wybrała Herberta Diessa na miejsce Matthiasa Müllera, postanowiła też dokonać przebudowy grupy złożonej z 12 marek.

12 kwietnia 2018

Oszustwo z emisją spalin w Porsche Cayenne

Według badań niemieckiego tygodnika Der Spiegel, w nowym Porsche Cayenne znaleziono nietypową funkcję oprogramowania. Eksperci mówią o nielegalnym urządzeniu oszukującym.

11 kwietnia 2018

Słowenia: tysiące kierowców skarży VW

Kilka tysięcy właścicieli zmanipulowanych samochodów z silnikami Diesla na Słowenii, domaga się odszkodowania od VW. Rzeczniczka sądu okręgowego w Brunszwiku potwierdziła, że dokument wpłynął do sądu. Według amerykańskiej kancelarii prawniczej Hausfeld, klienci domagają się od VW łącznie 48 mln euro.

9 kwietnia 2018

Minister środowiska wywiera presję na producentach samochodów

Minister środowiska Niemiec, Svenja Schulze zaapelowała do producentów samochodów, aby przeprowadzili kosztowną techniczną modernizację pojazdów dotkniętych skandalem Dieselgate.

4 kwietnia 2018

Skandaliczne postępowanie Audi Volkswagen Korea – wykryto kolejne manipulacje

Audi Volkswagen Korea znów jest podejrzane o manipulację emisją spalin. Po wykryciu oszustwa poprzednim razem, firma została zamknięta na okres 1,5 roku. Wznowiła jednak działalność bez wyjaśnienia wcześniejszej sprawy. Jest to zarzut postawiony niezależnie od oszustwa związanego z aferą Dieselgate, która została ujawniona w drugiej połowie 2015 roku.

30 marca 2018

Polscy klienci Volkswagena składają zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego

Nie ma zgody na łamanie prawa i oszustwo, mówią członkowie Stowarzyszenia StopVW i składają do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na postanowienie o oddaleniu pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi. Podobne sprawy toczą się w wielu europejskich krajach. StopVW zapowiada zdecydowane działanie na rzecz ukarania niemieckiego koncernu.

29 marca 2018

Kolejny nalot prokuratury na siedzibę VW w sprawie emisji CO2

Niemiecka prokuratura po raz kolejny dokonała nalotu na siedzibę Volkswagena. Przeszukanie biur miało związek z podejrzeniami o manipulację rynkiem finansowym po wykryciu nadmiernej emisji CO2 w pojazdach koncernu. Z 13 biur Volkswagena w Wolfsburgu skonfiskowano dokumenty oraz znaczne ilości danych.

28 marca 2018

Awarie silnika, utrata mocy i wysokie spalanie po kampanii naprawczej VW

40 procent poszkodowanych właścicieli pojazdów z Wielkiej Brytanii, doświadczyło problemów z samochodami po aktualizacji oprogramowania – wynika z raportu z rozprawy sądowej w sprawie roszczeń brytyjskich klientów.

28 marca 2018

Awarie silnika, utrata mocy i wysokie spalanie po kampanii naprawczej VW

40 procent poszkodowanych właścicieli pojazdów z Wielkiej Brytanii, doświadczyło problemów z samochodami po aktualizacji oprogramowania – wynika z raportu z rozprawy sądowej w sprawie roszczeń brytyjskich klientów.

22 marca 2018

Bardzo poważne nowe oskarżenia wobec koncernu Volkswagen

Prokuratura stanowa w Brunszwiku prowadzi dochodzenie w sprawie Volkswagena. Jak podaje magazyn Wirtschaftswoche, niemiecki producent jest podejrzewany o manipulację rynkami finansowymi w czasie trwania skandalu dieselgate.

25 marca 2018

Wyrok niemieckiego sądu: właściciel VW Tiguana dostanie nowe auto

Sąd w Hamburgu przyznał rację właścicielowi VW Tiguana, który wniósł skargę w związku z fałszowaniem wysokości emisji spalin. Poszkodowany dostanie od VW nowe auto.

15 marca 2018

Dirty Money: serial dokumentalny o aferze Dieselgate

Netflix ma nowy serial dokumentalny po tytułem Dirty Money, a pierwszy odcinek “Hard NOx” w reżyserii Alexa Gibney’a opisuje zatrważające praktyki i oszustwa Volkswagena.

12 marca 2018

Badania nie pozostawiają złudzeń: akcja serwisowa VW nie usuwa problemu dieselgate

Zużycie paliwa wyższe o 26% i emisja tlenków azotu 4,11 razy wyższa niż przewidują normy. To oficjalne wyniki badań samochodu Volkswagena po akcji serwisowej, przeprowadzone przez australijskie laboratorium. Testy przeprowadzone przez Australijskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne we współpracy z Paryską Federacją Internationale de l’Automobile przeprowadzono w rzeczywistych warunkach jazdy – nie w laboratoriach – przed i po akcji serwisowej VW w celu pokazania rzeczywistych parametrów samochodu.

6 marca 2018

Grupa Volkswagena została oskarżona w Australii

Volkswagen twierdzi w australijskim sądzie, że nie musi odpowiadać za oszustwo, bo uzyskał homologacje na swoje auta w Europie. Dodaje przy tym, że nie ma znaczenia, iż homologacja została uzyskana dzięki oszustwu. Na szczęście australijscy sędziowie są dużo mniej pobłażliwi niż niektórzy reprezentacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce i nie dają wiary tego typu narracji. Sprawa dotyczy oczywiście odszkodowań dla klientów.

28 lutego 2018

Volkswagen znowu idzie na ugodę. Kolejne miliony dla właścicieli w USA

Nie będzie rozprawy przeciwko Volkswagenowi w USA w sprawie wniesionej przez właściciela wadliwego pojazdu z Północnej Karoliny. Producent poszedł na ugodę. Gdyby tak nie zrobił, byłby to pierwszy proces przeciwko koncernowi, który mógłby pociągnąć do odpowiedzialności pracowników wyższego szczebla.

27 lutego 2018

Przełomowy wyrok sądu w Niemczech – otwarto drogę do zakazu dla diesli w miastach!

W dniu dzisiejszym Sąd Najwyższy w Niemczech zdecydował, że miasta mogą wprowadzać zakaz wjazdu diesla do miast by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Może to oznaczać poważne kłopoty dla posiadacz samochodów z silnikami EA189 marek Audi, Volkswagen, Porsche, Skoda i Seat, które w związku z oszustwem producenta nie spełniają norm Euro 5.

27 lutego 2018

450 000 euro kary dla Volkswagena

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku (ACM) ustalił, że podczas sprzedaży samochodów z silnikiem Diesla EA 189, Volkswagen AG wprowadzał konsumentów w błąd. Producent reklamował swoje samochody jako przyjazne dla środowiska, ale wyniki testów emisji, które miały na to wskazywać, były manipulowane przez nielegalne oprogramowanie. Za nieuczciwe praktyki handlowe koncernu ACM, nałożyło na Volkswagen karę w wysokości 450 000 euro. Jest to maksymalna grzywna, jaką ACM mogła nałożyć w tym przypadku.

27 lutego 2018

Pozew zbiorowy - poważne kłopoty grupy Volkswagena w Austrii

Austriackie Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów (VKI) domaga się odszkodowań dla nabywców oszukanych samochodów z silnikami EA189. Mowa o Audi, Volkswagenie, Skodzie, Seacie i Porsche. Austriacka minister spraw socjalnych Beate Hartinger-Klein i austriacki przewodniczący Izby Pracy Rudolf Kaske udzieliły VKI upoważnienia do pozwów przeciwko Volkswagenowi.

26 lutego 2018

Słowacja dołącza do pozwu przeciwko Volkswagenowi

Prawie 700 właścicieli pojazdów, w których zainstalowano oprogramowanie manipulujące emisją spalin, odpowiedziało w grudniu na wezwanie Konsorcjum Ochrony Konsumentów (S.O.S.) z Popradu. W ten sposób dołączyli do wysiłków klientów z całej Europy o uzyskanie odszkodowania.

16 lutego 2018

Zakaz dla samochodów z Dieselgate w Portugalii

Portugalia wprowadziła rozporządzenie, które zakazuje jazdy samochodami dotkniętymi aferą spalinową. Dotyczy to pojazdów koncernu Volkswagen z oprogramowaniem oszukującym, które jeszcze nie zostały poddane kampanii naprawczej. 21 000 egzemplarzy znajdujących się w tym kraju, wciąż ma zainstalowane oprogramowanie oszukujące a samochody nie spełniają norm środowiskowych.

12 lutego 2018

Złożyliśmy wniosek o przyspieszenie sporządzenia uzasadnienia do Sądu Okręgowego w Warszawie

Od czasu rozprawy przeciwko Volkswagenowi w Sądzie Okręgowym minęły blisko trzy miesiące. Sędzia Joanna Bitner nie sporządziła do dzisiaj pisemnego uzasadnienia wyroku, który został ogłoszony. W związku z tym złożyliśmy do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o przyspieszenie sporządzenia uzasadnienia.

5 lutego 2018

Niemiecki sąd nie ma wątpliwości: instalacja oprogramowania do oszukiwania to niemoralne umyślne oszustwo

Sąd okręgowy w Siegen orzekł, że instalacja oprogramowania w samochodzie, która powoduje niższą emisję tlenku azotu podczas testowego działania samochodu niż w czasie normalnej jazdy jest znaczącą wadą i niemoralnym umyślnym oszustwem.

30 stycznia 2018

Volkswagen testował spaliny na ludziach i małpach!

Koncern Volkswagen prowadził testy spalin wydobywających się z silników wysokoprężnych na ludziach i małpach. Badania na ludziach przeprowadzano w klinice w Akwizgranie. W 2016 roku zatrudniono 25 osób, które przez trzy godziny tygodniowo wdychały spaliny z silników samochodowych. Test ten trwał cztery tygodnie.

23 stycznia 2018

Audi znowu przyłapane na oszustwie

Niemiecki Federalny Urząd Motoryzacji (KBA) wykrył w najnowszych silnikach Diesla od Audi niedozwolone oprogramowanie do kontroli emisji spalin w związku z czym firma ma wycofać z rynku 127 tys. samochodów.

16 stycznia 2018

Pierwsza w Polsce rozprawa przeciwko Skodzie za nami

W dniu 16 stycznia 2018 roku przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko sprzedawcy wadliwego samochodu Skoda w tak zwanej aferze dieselgate. Pozywający to osoba indywidualna, wspierana przez stowarzyszenie StopVW. Jest to pierwszy taki proces w Polsce.

Poszkodowany domaga się zapłaty kwoty 30.000,00 zł tytułem obniżenia ceny za zakupiony pojazd. Sąd nie miał wątpliwości, że sprawę należy rozpatrywać w Polsce i rozważy między innymi dopuszczenie dowodu z opinii instytutu badawczego celem zweryfikowania czy akcja serwisowa to wystarczający sposób usunięcia wady, a jeśli nie, to w jakiej wysokości winna być obniżona cena pojazdu.

16 stycznia 2018

Volkswagen zapłaci $232 mln oszukanym klientom w Kanadzie

Volkswagen zapłaci nawet do 800 mln złotych (232 miliony dolarów) odszkodowania dla ok. 20.000 właścicieli samochodów z silnikami Diesla w Kanadzie. Niemiecki producent zgodził się również na 2,5 mln dolarów kary.

9 stycznia 2018

Kara dla Volkswagena w Hiszpanii

Volkswagen zapłaci klientce odszkodowanie w wysokości 500 euro za obecność urządzenia oszukującego, które manipulowało poziomem emisji tlenków azotu. Sąd Okręgowy na Balearach wydał wyrok w sprawie przeciwko firmie Palma Amcars, oficjalnemu dealerowi Volkswagena i Audi w Hiszpanii.

29 grudnia 2017

Szwajcarzy mają dość oszustwa i stają do walki z VW

Do sądu w Niemczech trafi pozew zbiorowy szwajcarskiej organizacji konsumenckiej FRC. Pozew podpisało 2 tys. klientów. Organizacja konsumencka Fédération romande des consommateurs (FRC) poinformowała o złożeniu pozwu zbiorowego.

28 grudnia 2017

Volkswagen w Kanadzie ugina się pod naciskiem żądań klientów

Kanadyjski oddział Volkswagena oświadczył, że zawarł porozumienie w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko firmie. Ugoda dotyczy 20 tys. właścicieli oraz leasingobiorców pojazdów napędzanych 3-litrowym silnikiem Diesla wyposażonych w urządzenia powodujące podwyższoną emisję spalin.

27 grudnia 2017

Schmidt otrzymał od VW wypowiedzenie do celi więziennej

Były manager Volkswagena odsiadujący karę za swój udział w skandalu Dieselgate, otrzymał od producenta wypowiedzenie do celi więziennej.

13 grudnia 2017

VW Touareg wycofywany z rynku – oszukiwał testy emisyjne

Niemiecka organizacja nadzoru transportu drogowego KBA zarządziła wycofanie z rynku flagowych SUV-ów Volkswagena – Touareg z 3-litrowymi silnikami Diesla. Powodem jest wykrycie w tym modelu dwóch nielegalnych urządzeń oszukujących testy emisji.

7 grudnia 2017

Kara więzienia i wysoka grzywna. Były menedżer Volkswagena skazany

Były menedżer Volkswagena w Detroit Oliver Schmidt, który przyznał się, że pomagał firmie w unikaniu przepisów dotyczących czystości powietrza, został skazany w USA na siedem lat więzienia i grzywnę w wysokości 400 tysięcy dolarów

4 grudnia 2017

Volkswagen: przeszukania w biurach dyrektorów; podejrzenie nadużyć finansowych

Prokuratorzy oraz przedstawiciele policji skarbowej we wtorek przeszukali biura szefa finansów, kadr i rady nadzorczej Volkswagena. Działania służb mają związek z podejrzeniem nieprawidłowości i nadużyć finansowych.

1 grudnia 2017

Polski sąd broni niemieckiego koncernu

Ku zaskoczeniu obserwatorów, Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Polak nie może domagać się sprawiedliwości od zagranicznego producenta, który wprowadzał lokalnych klientów w błąd i odrzucił pozew zbiorowy przeciwko niemieckiej centrali Volkswagen AG, z siedzibą niemieckim Wolfsburgu.

Tym samym powstaje pytanie, czy niezawisłe, polskie sądy tym samym stwierdzają, że zagraniczna firma może dowolnie oszukiwać klientów, byle poza granicami własnej siedziby? Prawnicy, którzy złożyli wniosek twierdzą, że absolutnie nie.

30 listopada 2017

Aktualizacja oprogramowania powoduje techniczne uszkodzenie pojazdów? Przełomowa decyzja niemieckiego sądu

Niemiecki sąd przyjął wniosek w sprawie wycofania z eksploatacji modelu Volkswagen Amarok, poinformowała kancelaria, zajmująca się pozwami przeciwko Volkswagenowi w Niemczech.

28 listopada 2017

Pierwsza bitwa z Volkswagenem za nami

Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił decyzję w sprawie dopuszczenia do rozpoznania pozwu zbiorowego, dotyczącego największego oszustwa w dziedzinie motoryzacji, jakiego dopuścił się niemiecki koncern Volkswagen.

Pozew zbiorowy, przygotowany przez nasze Stowarzyszenie, opiera się na tzw. delikcie, czyli czynie niedozwolonym, wynikającym z oszustwa Volkswagena. Sąd odrzucił nasz pozew, a w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że polski sąd… nie ma kompetencji do rozpatrywania tej sprawy. Nie kończy to jednak sprawy pozwu. Nasze Stowarzyszenie złożyło już wniosek o wydanie pisemnego uzasadnienia, jak tylko sąd je sporządzi, to złożymy zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

22 listopada 2017

45 tys. Brytyjczyków złożyło pozew przeciwko VW

Właściciele samochodów marki Volkswagen, Seat, Skoda i Audi złożyli pozew przeciwko niemieckiemu producentowi. Uważają, że samochody z silnikami wyposażonymi w tzw. urządzenia oszukujące, nigdy nie powinny uzyskać homologacji i tym samym trafić na rynek.

17 listopada 2017

Niemieckie koncerny motoryzacyjne korzystają z pracy dzieci w Kongo

Niemieckie koncerny motoryzacyjne, takie jak Daimler i Volkswagen, korzystają z pracy dzieci w Demokratycznej Republice Konga. Siedmiolatki wydobywają tam w kopalniach kobalt, potrzebny do produkcji m.in. energooszczędnych akumulatorów do samochodów elektrycznych.

13 listopada 2017

Pierwsza rozprawa przeciwko Volkswagenowi za nami

W Sądzie Okręgowym w Warszawie miała miejsce pierwsza rozprawa w pozwie zbiorowym przeciwko Volkswagen AG. Na rozprawie sąd wysłuchał stanowiska stron w sprawie dopuszczalności rozpoznawania sprawy w sądzie oraz możliwości jej przeprowadzenia w trybie pozwu zbiorowego. Wynik tej części postępowania poznamy 27 listopada o godzinie 10:00.

W ocenie mecenasów reprezentujących nasze Stowarzyszenie, pozew został dobrze przygotowany i sąd powinien przyjąć go do rozpatrzenia. W wielu podobnych przypadkach na świecie sądy stawały po stronie oszukanych klientów, wychodząc z założenia, że istotne są przede wszystkim uprawnienia klientów.

13 listopada 2017

Ponad 15 tysięcy właścicieli volkswagenów chce od koncernu zwrotu pieniędzy

Do sądu krajowego w Brunszwiku w Dolnej Saksonii trafił kolejny zbiorowy pozew właścicieli samochodów z silnikami Diesla, wyprodukowanych przez koncern Volkswagen. Łącznie 15 374 osób chce, aby koncern wypłacił im pełną cenę sprzedażnej samochodów w zamian za ich zwrot.

12 listopada 2017

Sąd Okręgowy we Frankfurcie potwierdza – klient Seata został oszukany i otrzyma odszkodowanie! Przełomowy wyrok

Kolejny duży sukces klientów w walce z oszukańczym koncernem. Pozytywny wyrok zapadł tym razem w Niemczech. Jest to pierwszy wyrok bezpośrednio przeciwko Seatowi, marce koncernu Volkswagen.

7 listopada 2017

Dieselgate: Korekta programu w dieslach Audi

Audi ogłosiła kolejną akcję przywoławczą tym razem dla 4997 Audi A8, aby wprowadzić korektę w oprogramowaniu systemu kontroli emisji spalin po stwierdzeniu, że emitują za dużo tlenków azotu.

31 października 2017

Pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi w Słowenii

Stowarzyszenie Konsumentów w Słowenii ogłosiło, że składa pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Do pozwu przyłączyło się ponad 2000 osób.

26 października 2017

Kolejne interpelacje posłów w sprawie dieselgate

Posłowie Elżbieta Stępień i Paweł Kobyliński wystosowali interpelacje, związaną z aferą dieselgate. Piszą w niej między innymi o tym, że dieselgate trwa już ponad dwa lata i pytają o efekty działań rządu.

13 października 2017

13.11.2017 – pierwszy termin pozwu zbiorowego!

Na 13 listopada 2017 Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył pierwszy termin pozwu zbiorowego w sprawie dieselgate w Polsce!

Przypomnijmy, że Grupa Volkswagen wyprodukowała samochody, które nie spełniały norm emisji spalin i zawierały oprogramowanie fałszujące wyniki. Kilka tysięcy poszkodowanych zgłosiło się do naszego Stowarzyszenia, a łączna wartość roszczeń wynosi na chwilę obecną ok. 110 mln zł!

13 października 2017

Porsche domaga się 200 mln euro od Audi za dieselgate

Porsche domaga się rekompensaty od Audi za koszty, które firma poniosła na modernizację swoich pojazdów wyposażonych w silnik 3.0 TDI, doradztwo prawne oraz dodatkową obsługę klienta.

9 października 2017

Szef działu rozwoju Porsche aresztowany jako podejrzany o zlecenie instalacji urządzeń oszukujących

Były szef działu rozwoju Porsche, Wolfgang Hatz został aresztowany. Według wewnętrznej dokumentacji, Hatz zlecił wykorzystanie nielegalnego oprogramowania, które wykrywało czy samochód znajduje się w fazie testów, a następnie dostosowywało poziom emisji spalin.

6 października 2017

Koszty Dieselgate wzrosły do 25 mld euro

Afera Dieselgate jest coraz bardziej kosztowna dla Volkswagena. Suma, którą niemiecki koncern musi zapłacić za swoje oszustwo, wzrośnie do 25 mld euro.

5 października 2017

Dealerzy mają dość arogancji grupy Volkswagen i idą do sądu

Dealerzy mają dość ignorowania sprawy dieselgate przez VW i składają wnioski do sądów o odszkodowania za straty w wyniku zmniejszonej sprzedaży. Suma roszczeń może przekraczać 100 milionów euro. Na razie pozew składają dealerzy w krajach niemieckojęzycznych, ale nie jest wykluczone, że dołączą do nich koleje kraje.

2 października 2017

Wiceminister odpowiedzialny za nadzór nad dieselgate podał się do dymisji

Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury, podał się do dymisji. Był odpowiedzialny między innymi za nadzór nad Transportowym Dozorem Technicznym. Stowarzyszenie StopVW wielokrotnie informowało ministra Szmita o nieprawidłowościach związanych z aferą dieselgate.

29 września 2017

Ofiary Dieselgate – rocznie nawet 5 tys. przypadków śmiertelnych w Europie

Organizacje z Norwegii i Austrii szacują, że zanieczyszczenie, które produkowały samochody związane ze skandalem Dieselgate, mogły być przyczyną nawet 5 tys. przedwczesnych zgonów w Europie.

19 września 2017

Cztery grupy konsumenckie razem przeciwko VW

Organizacje zajmujące się ochroną konsumentów z czterech krajów europejskich (Litwa, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria) łączą siły. Wspólnie zamierzają domagać się odszkodowania dla właścicieli pojazdów Grupy Volkswagen, w których zainstalowano oprogramowanie z kodem oszukującym testy emisji spalin.

18 września 2017

Dieselgate zbyt kosztowne – VW chce sprzedać część aktywów

Volkswagen rozważa sprzedaż swoich aktywów, które przyczyniają się do 20 proc. rocznego przychodu firmy. Decyzja ma być częścią restrukturyzacji koncernu związanej z pochłaniającą koszty aferą spalinową.

12 września 2017

Składamy pozew zbiorowy przeciwko kolejnej marce

Stowarzyszenie StopVW.pl złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy przeciwko Skodzie. To już drugi pozew w aferze Dieselgate.

8 września 2017

Urzędu ochrony konkurencji i Komisja Europejska wzywają Volkswagena do napraw samochodów

Unijne urzędy ochrony konsumentów oraz Komisja Europejska przesłały w czwartek wspólne pismo do prezesa Volkswagena, wzywając niemiecki koncern do szybkiej naprawy wszystkich samochodów w związku ze skandalem emisyjnym.

1 września 2017

Surowsze reguły badania spalin w Unii Europejskiej

Od piątku 1 września wchodzą w życie w Unii nowe przepisy testowania samochodów na emisję spalin w warunkach drogowych. To konsekwencja Dieselgate w Volkswagenie.

30 sierpnia 2017

Ściśle tajne laboratorium testowe Volkswagena

Volkswagen posiadał sekretne laboratorium, w którym odbywały się testy oprogramowania służącego do manipulowania testami emisji spalin. Znajdowało się ono w siedzibie głównej koncernu.

29 sierpnia 2017

VINgate - kolejna afera z grupą VW w roli głównej

pracownicy niemieckiej prokuratury badający aferę Dieselgate natknęli się na niezwykle ciekawe dokumenty. Okazuje się, że Audi eksportowało na Wschód auta o… tym samym numerze VIN! Na razie nikt nie wie, dlaczego Volkswagen dopuścił się takiego czynu.

23 sierpnia 2017

Trzy lata więzienia dla inżyniera Volkswagena współodpowiedzialnego za dieselgate

Prokuratura federalna w USA opowiedziała się za karą trzech lat pozbawienia wolności dla Jamesa Lianga. Inżynier Volkswagena jest skarżony o udział w Dieselgate oraz tuszowanie skandalu.

22 sierpnia 2017

Porsche Cayenne zakazane także w Szwajcarii

W zeszłym miesiącu niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt wydał zakaz rejestracji nowych Porsche Cayenne z wysokoprężnym silnikiem 3.0V6 TDI konstrukcji Audi. Teraz podobne rozporządzenie wprowadziły w życie władze Szwajcarii.

21 sierpnia 2017

Urząd nadzoru nad Volkswagenem?

Partia CDU w Niemczech domaga się stworzenia dodatkowego urzędu, który będzie sprawował nadzór nad Volkswagenem. Czołowe postacie niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) oraz Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) domagają się ostrzejszego nadzoru nad Volkswagenem. Jest to następstwo skandalu z udziałem producenta samochodów i premiera Dolnej Saksonii.

11 sierpnia 2017

Oliver Schmidt, były dyrektor Volkswagena, przyznał się do winy

Schmidt stanął w piątek przed sądem okręgowym w Detroit w USA. Przyznał się do udziału i realizacji spisku, który celowo wprowadził w błąd klientów, organy regulacyjne i naruszył przepisy dotyczące ochrony jakości powietrza. Grozi mu bardzo surowa kara, bowiem amerykańskie przepisy są bezwzględne w takich przypadkach. Ostateczny wyrok zostanie wydany 6 grudnia.

8 sierpnia 2017

Martin Winterkorn kazał ukrywać oszustwo

Dokumenty ze śledztwa FBI przeciwko Volkswagenowi, które ujawniono w Nimeczech, zawierają szokujące informacje. Między innymi to, że prezes Volkswagena, Martin Winterkorn, miał nakazać ukrywanie oszustwa. Chodzi o nielegalne oprogramowanie w samochodach Audi, Skoda, Seat i Volkswagen, zamontowane w 11 milionach pojazdów tych firm.

4 sierpnia 2017

400 000 000 EUR (sic!) kredytu VW przeznaczył na oszustwa

400 mln euro kredytu udzielonego Volkswagenowi przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) mogło zostać wykorzystane do zaprojektowania urządzenia manipulującego pomiarem toksyczności spalin w samochodach – mówi szef banku Werner Hoyer. Jak dodaje, VW wprowadził też bank w błąd w sprawie urządzenia.

28 lipca 2017

Zakaz dopuszczania do ruchu Porsche Cayenne

Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt wydał zakaz dopuszczania do ruchu samochodów marki Porsche Cayenne. 22 tys. pojazdów zostało wezwanych do serwisu w związku z zarzutem nielegalnego manipulowania emisją spalin.

10 lipca 2017

Pierwsze aresztowanie w Audi w Niemczech

Prokuratura w Monachium aresztowała pracownika Audi w związku z podejrzeniem o oszustwo i kłamliwą reklamę w ramach Dieselgate. To pierwsze zatrzymanie w Niemczech.

3 lipca 2017

2 miliony Audi objętych aferą dieselgate

Ponad 2 miliony samochodów Audi zostało wyposażonych w nielegalne oprogramowanie, które fałszuje wyniki emisji spalin. Potwierdził to w rzecznik prasowy Audi w Ingolstadt w Niemczech. Ponad 72% tych samochodów zarejestrowanych jest w Europie, z czego około pół miliona w samych Niemczech.

26 czerwca 2017

Szefowie VW poszukiwani przez Interpol

Jeden z byłych menadżerów Volkswagena jest już w areszcie w USA. Kolejnych pięciu poszukiwanych jest przez Interpol.Listami gończymi ścigani są między innymi dwaj zaufani współpracownicy byłego szefa zarządu VW Martina Winterkorna. Amerykańskie władze chcą aresztować byłych decydentów koncernu za oszustwa i złamanie amerykańskich norm ochrony środowiska.

16 czerwca 2017

VW stwierdził, że nie wypłaci odszkodowań w Europie

Volkswagen zadeklarował, że nie zamierza wypłacać żadnych odszkodowań oszukanym klientom w Europie. Pod naciskiem Unii Europejskiej, proponuje jedynie przedłużenie gwarancji o 2 lata na samochody z oszukanymi silnikami.

12 czerwca 2017

Porsche także oszukuje

Porsche jest kolejną po Audi marką należącą do Volkswagena, która została oskarżona o oszustwo dotyczące emisji spalin. Oskarżenie pochodzi bezpośrednio od KBA, która sprawdza czy Porsche wykorzystywało urządzenie oszukujące w celu manipulacji emisją spalin. Organ jest przekonany, że urządzenie zamontowane przez producenta wykrywa cykl testowy, a po jego wykryciu pojazd emituje mniej tlenków azotu.

2 czerwca 2017

Luksusowe Audi również oszukane

Kolejne oszustwo Volkswagena zostało ujawnione. Tym razem oprogramowanie służące do manipulacji wynikami testów emisji, wykryto w luksusowych modelach Audi A7 i A8 z silnikami dieslowskimi V6 i V8.

29 maja 2017

Dieslowski szwindel zabija 38 tys. ludzi rocznie

Do takich wniosków doszli naukowcy z USA i Unii Europejskie, którzy szacują, że w 2015 r. aż ponad 107 tys. osób zmarło przedwcześnie z powodu tlenków azotu ulatujących z rur wydechowych samochodów napędzanych silnikami dieslowskimi. W tej liczbie jest 38 tys. osób, które umarły, ponieważ firmy produkujące auta oszukiwały klientów.

23 maja 2017

Śledztwo wobec szefów Porsche

Prokuratura w Stuttgarcie ogłosiła oficjalne śledztwo wobec szefów Porsche SE, Matthiasa Müllera i Hansa Dietera Pötscha w związku z podejrzeniem o manipulowanie rynkiem.

17 maja 2017

Volkswagen nie opublikuje wyników śledztwa w sprawie Dieselgate

Koncern nie chce publikować wyników wewnętrznego śledztwa w sprawie manipulacji przy testach emisji spalin. Tłumaczy, że narazi się w ten sposób na „ryzyko prawne”.

8 maja 2017

Powstała książka o Dieselgate

Jack Ewing napisał książkę „Faster, Higher, Farther – The Volkswagen Scandal”. Poświęcona jest w całości Dieselgate, czyli największej aferze w historii amerykańskiej motoryzacji, wywołanej przez oszustwa i manipulacje Volkswagena.

25 kwietnia 2017

Kurator dla Volkswagena

Sąd federalny w Detroit ogłosił wyrok w sprawie Volkswagena. Producent zapłaci 2,8 mld dolarów kary i otrzyma niezależny nadzór na okres trzech lat. Powołany kurator będzie czuwał nad przestrzeganiem prawa przez niemiecki koncern.

19 kwietnia 2017

Największy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi. Już ponad 100 milionów zł roszczeń

Volkswagen w Polsce ma poważne problemy. Wartość roszczeń osób, które zgłosiły się do Stowarzyszenia STOPVW przekroczyła już 100 milionów złotych.

16 marca 2017

Prokuratura i policja weszła do biur Audi

Czynności służb związane są z wywołaną przez Volkswagena aferą Dieselgate. Śledczy szukają dokumentów, które potwierdzą podejrzenia, że Audi – podobnie jak VW – oszukiwało klientów nie tylko w USA, ale również w Europie, montując oprogramowanie do fałszowania wyników testów emisji spalin.

13 marca 2017

Volkswagen przyznał się do oszustwa w USA

Przedstawiciel grupy Volkswagen AG przyznał w Sądzie Rejonowym w Detroit, że koncern jest winny we wszystkich trzech postawionych mu zarzutach: zmowy w celu popełnienia oszustwa, utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości oraz sprzedaży towarów niezgodnych z ich specyfikacją na terenie USA.

3 marca 2017

STOPVW interweniuje w Parlamencie Europejskim

Przedstawiciele STOPVW udali się do Brukseli, gdzie spotkali się z europarlamentarzystami. Delegacji przewodniczył wiceprezes stowarzyszenia STOPVW, Konrad Kacprzak.

27 lutego 2017

STOPVW składa petycję w sprawie odszkodowania za Dieselgate dla Częstochowy

Do częstochowskiego urzędu miasta wpłynęła nasza petycja, która namawia samorząd do rozważenia wytoczenia procesu odszkodowawczego za nadmierną emisję toksycznych spalin przez samochody grupy Volkswagen.

15 lutego 2017

Definitywny koniec małych diesli Volkswagena

Frank Welsch, dyrektor działu badawczo-rozwojowego VW stwierdził, że konstruowanie nowego silnika diesla nie ma sensu, więc wszelkie prace nad nim zostały wstrzymane. Oficjalnie koncern mówi, że zamiast małych diesli będzie teraz produkował silniki hybrydowe w oparciu o istniejące już wersje benzynowe. Pojawiają się jednak głosy, że Volkswagen zdał sobie sprawę, że nie dysponuje odpowiednią technologią aby zapewnić zgodność spalin emitowanych przez silniki diesla z najnowszymi normami EURO i to jest prawdziwy powód porzucenia pracy nad małym dieslem.

2 lutego 2017

Unia Europejska oskarża państwa członkowskie

Unia Europejska oskarżyła kraje członkowskie o niewystarczające egzekwowanie praw dotyczących emisji spalin. Ogłoszono także nowe wytyczne, określające na co zwrócić uwagę kontrolując producentów samochodów.

1 lutego 2017

Bosch wypłaci ponad 300 mln dolarów właścicielom VW

Firma Bosch zgodziła się wypłacić rekompensatę właścicielom samochodów marki Volkswagen, którzy zostali dotknięci skandalem. Wysokość odszkodowania wynosi 327,5 mln dolarów. Bosch jest odpowiedzialny za elementy oprogramowania, które przyczyniły się do fałszowania wyników pomiarów emisji spalin w pojazdach niemieckiego koncernu.

19 stycznia 2017

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska. Dotyczy ono manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu. Postępowanie zostało wszczęte w związku z faktem, że koncern Volkswagen stosował w samochodach VW, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r oprogramowanie, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. Sprawa dotknęła dużej liczby użytkowników samochodów – zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Działania koncernu mogą wiązać się m.in. z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów, przestrzeganiem norm środowiskowych oraz technicznych.

9 stycznia 2017

Wysyłamy list do Prezydentów Miast i Związku Miast Polskich

Nasze Stowarzyszenie wysłało list do Prezydentów 32 największych Polskich miast oraz do Związku Miast Polskich. Informujemy w nim, że pogarszająca się jakość powietrza to wynik obecności w m.in. tlenków azotu, śmiertelnie niebezpiecznego gazu, który emitowany jest przez silniki diesla EA189.

9 stycznia 2017

Agenci FBI aresztowali dyrektora Volkswagena

Federalne Biuro Śledcze (FBI) zaaresztowało Olivera Schmidta, dyrektora ds. ładu korporacyjnego (regulatory compliance) w firmie Volkswagen w Stanach Zjednoczonych w latach 2014 – marzec 2015. Aresztowania dokonano pod zarzutem udziału w oszustwach dieselgate w Stanach Zjednoczonych.

3 stycznia 2017

Walonia pozywa Volkswagena za dieselgate

Władze Walonii jako pierwsze w Europie pozwały na drodze cywilnej Volkswagena za oszustwa związane z emisją szkodliwych substancji. Minister Środowiska Walonii wydał oświadczenie w którym stwierdza, że próby negocjacji z niemieckim koncernem w sprawie zapłaty m.in. za szkody wyrządzone środowisku nie powiodły się, a sam Volkswagen nie chce zrekompensować Europejczykom poniesionych strat.

20 grudnia 2016

Volkswagen zapłaci 2 miliardy dolarów odszkodowań Kanadzie

Volkswagen wypłaci ponad 2 miliardów dolarów kanadyjskich (CAD) odszkodowania 105 tysiącom właścicieli samochodów z wadliwymi silnikami diesla. Chodzi o samochody niespełniające norm emisji m.in. tlenków azotu, w których Volkswagen zamontował nielegalne oprogramowanie, oszukujące testy spalin.

9 grudnia 2016

Niemieckie Ministerstwo Transportu wszczęło śledztwo przeciwko Porsche

Niemieckie Ministerstwo Transportu sprawdzi czy w autach Porsche – tak jak to miało miejsce w Volkswagenach – montowano oprogramowanie które zmniejszało poziom emisji toksycznych substancji, gdy komputer wykrywał że auto znajduje się w cyklu pomiarowym.

7 grudnia 2016

Sąd sprawnie działa w sprawie pozwu zbiorowego naszego Stowarzyszenia

Z informacji, które docierają do Stowarzyszenia wynika, że prace nad rozpoznaniem pozwu i wyznaczeniem terminu do przystąpienia dla pozostałych poszkodowanych ruszyły pełną parą. Po analizie złożonych przez nas dokumentów, sąd przystąpił do dodatkowych czynności. Między innymi wyznaczono tłumacza, który zajmuje się tłumaczeniem części dokumentów sporządzonych w języku niemieckim.

28 listopada 2016

Oszukane diesle Volkswagena nie mają homologacji - wyrok sądu

Według niemieckiego sędziego, samochody Volkswagena z oszukanym oprogramowaniem nie mają homologacji, a sam fakt instalacji takiego oprogramowania jest nielegalny. „Sąd stwierdza, że homologacja zgodnie z prawem jest nieważna i że twierdzenie VW iż program wyłączający jest zgodny z prawem i wyłączenie stosuje się legalnie, jest w sposób oczywisty błędne. Jest to nielegalny program wyłączający emisje”
Dzięki temu wyrokowi pozwany dealer, który sprzedał Volkswagena Golfa z oszukanym oprogramowaniem, będzie musiał przyjąć jego zwrot od powoda.

22 listopada 2016

30 tysięcy osób zatrudnionych w VW zostanie bez pracy

Volkswagen oświadczył, że w ciągu pięciu najbliższych lat zwolni 30 tysięcy(sic!) osób zatrudnionych w koncernie. Większość z nich – 23 tysiące – to pracownicy niemieckich fabryk VW, jednak nie wiadomo skąd koncern zwolni pozostałe 7 tysięcy osób.

15 listopada 2016

Śledztwo w sprawie niszczenia przez VW dokumentów o dieselgate

Federalna Komisja Handlu (FTC) chce przesłuchać pracowników Volkswagena aby ustalić czy i jakie dokumenty zostały zniszczone. O niszczenie dokumentów i zacieranie śladów afery, oskarża VW również były pracownik. Daniel Donovan, twierdzi że zwolniono go w grudniu 2015, gdyż odmówił udziału w działaniach mających usunąć dowody i utrudniać pracę federalnego wymiaru sprawiedliwości. Ponadto ustalono, że co najmniej 8 pracownikowi w dziale inżynieryjnym VW zatarło albo usunęło w sierpniu 2015 obciążające dane, niestety odzyskano tylko część z tych danych.

10 listopada 2016

„Marka VW nie ma przyszłości” - szef marki Volkswagen

Herbert Diess, szef marki Volkswagen, w trakcie negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie oszczędności i cięć jakich musi dokonać koncern, Diess powiedział, że jego zdaniem w obecnym stadium marka VW nie ma przyszłości. W rozmowie z dziennikarzami Redaktionsnetzwerk Deutschland stwierdził nawet, że bez zaplecza koncernu i innych marek, sam VW byłby obecnie „w beznadziejnej sytuacji”.

7 listopada 2016

W Audi znaleziono nowy typ oprogramowania do oszukiwania testów

W samochodach Audi na terenie USA odkryto nowy typ oprogramowania manipulującego wynikami testów emisji spalin, tym razem dwutlenkiem węgla. Znaleziono zupełnie nowy sterownik, a nie rozwiązanie stosowane dotychczas do oszukiwania testów.

28 października 2016

Sad w Hiszpanii nakazuję wypłatę 5000 EUR oszukanemu klientowi vW

Hiszpański sąd nakazał Volkswagenowi zapłacić 5006 EUR tytułem odszkodowania dla jednego z klientów oszukanych w aferze dieselgate. To pierwszy wyrok w tej sprawie.

17 października 2016

Wielka Brytania domaga się odszkodowań dla oszukanych obywateli i rozważa pozwanie VW

Rząd Wielkiej Brytanii wydał oświadczenie w którym stwierdził, że sposób w jaki Volkswagen traktuje oszukanych w skandalu dieselgate brytyjczyków jest nie do zaakceptowania. Zdaniem Brytyjskiego rządu, poszkodowanym klientom należą się odszkodowania nie tylko za utratę wartości pojazdów, ale także za wszelkie inne niedogodności spowodowane oszustwami koncernu.

5 października 2016

Komisja Europejska przyjęła naszą petycję

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację z Komisji Europejskiej, dotyczącą złożonej przez nas petycji, w sprawie naruszenia praw klientów, którzy zakupili samochody Audi, Skody, SEATa i Volkswagena z wadliwymi silnikami.

Informacje, które zawarliśmy w naszej petycji, zostały przekazane do Komisji Śledczej ds. Pomiarów emisji w sektorze motoryzacyjnym, w zakres uprawnień której wchodzą kwestie przez nas poruszane.

3 października 2016

1.2 mld USD odszkodowania dla dealerów Volkswagena

To oburzające, klienci w Europie nie mogą liczyć na żadne zadośćuczynienie a tymczasem w USA Volkswagen wypłaci 1,2 miliarda(sic!) dolarów odszkodowania…. swoim dealerom.

29 września 2016

Złożyliśmy pierwszy w Polsce pozewzbiorowy przeciwko Volkswagenowi

Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen AG złożyło W Sądzie Okręgowym w Warszawie pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko firmie Volkswagen AG.  Niemiecki producent wprowadził na polski rynek ponad 140 tysięcy wadliwych samochodów z oszukańczym oprogramowaniem. Auta te nawet 40-krotnie przekraczają normy w zakresie emisji tlenków azotu.

26 sieprnia 2016

Kanada wszczęła śledztwo w związku z dieselgate

Canada’s Competition Bureau, niezależna rządowa agencja nadzorująca prawa konsumentów i praktyki biznesowe, wszczęła federalne śledztwo przeciwko Volkswagenowi.

19 sierpnia 2016

Niemiecki koncern BOSCH pomagał Volkswagenowi przy dieselgate

Dotarto do dokumentów z których wynika, że BOSCH odegrał kluczową rolę w opracowaniu i rozwoju technologii umożliwiającej fałszowanie wyników emisji spalin. Wynika z nich, że BOSCH „brał aktywny udział w ogromnym i trwającym dekadę spisku razem z VW”.

12 lipca 2016

Zakaz sprzedaży i rejestracji VW w Korei Południowej

Z powodu znalezienia dowodów na masowe oszustwo, związane z wprowadzaniem do obrotu samochodów z silnikami diesla oraz benzynowymi, które nie spełniają norm obowiązujących w Korei, wprowadzono zakaz sprzedaży i rejestracji blisko połowy aut VW.

6 czerwca 2016

Konferencja prasowa Stowarzyszenia i zapowiedź złożenia zbiorowego pozwu

Zorganizowaliśmy konferencję prasową na którą stawili się licznie przedstawiciele mediów, żywo zainteresowani problemem dieselgate. Zapowiedzieliśmy również, że wkrótce złożymy pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi.

23 maja 2016

Meeting po siedzibą PiS i złożenie listu w sprawie dieselgate do Jarosława Kaczyńskiego

Nasze Stowarzyszenie zorganizowało meeting po siedzibą PiS aby zwrócić uwagę władz na problem dieselgate. Złożyliśmy także list do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie.

12 maja 2016

Rekordowa strata koncernu Volkwagen spowodowana dieselgate

Volkswagen zamknął 2015 rok ze stratą na poziomie 4.1 mld EURO. To niechlubny rekord i pierwsza strata wykazana przez koncern VW od 22 lat. Taki stan rzeczy spowodowany jest przez oszustwa i manipulacje związane z emisją toksycznych substancji.

23 kwietnia 2016

VW musi odkupić 500 tys. samochodów w USA

Volkswagen przyparty do muru przez władze USA zaoferował, że odkupi 500 000 samochodów z „oszukanym” oprogramowaniem i wypłaci odszkodowanie w wysokości 5000 USD każdemu poszkodowanemu w Stanach Zjednoczonych.

29 marca 2016

Federalna Komisja Handlu USA (FTC) wniosła pozew przeciw VW

Pozew dotyczy podawania wprowadzających konsumentów w błąd wyników badań emisji spalin w silnikach diesla.

14 marca 2016

278 inwestorów instytucjonalnych przeciwko VW

Akcjonariusze instytucjonalni z kilkunastu krajów wystąpili wspólnie przeciwko Volkswagenowi. Nie czekając na porozumienie się VW z władzami amerykańskimi wytoczyli koncernowi proces w Niemczech. Domagają się 3,3 mld Euro odszkodowania za straty związane z dieselgate.

14 marca 2016

Złożyliśmy pierwszy w Polsce pozew w sprawie afery spalinowej

Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG złożyło pierwszy w Polsce pozew w imieniu indywidualnego poszkodowanego w sprawie dieselgate.

10 marca 2016

Zmiana prezesa Volkswagen USA

Michael Horn, przedstawiciel Grupy VW w USA, który od momentu ujawnienia afery był na pierwszym froncie przesłuchań, odszedł ze stanowiska. Nowym prezesem został Hinrich Woebcken.

8 marca 2016

Wzrost liczby podejrzanych ws. dieselgate

Prowadzone przez prokuraturę w Brunszwiku śledztwo w sprawie afery Volkswagena zostało rozszerzone z dotychczasowych sześciu na siedemnaście osób!

2 marca 2016

Rozpoczął się pierwszy cywilny proces w Niemczech

Rozpoczął się pierwszy w Niemczech proces cywilny przeciwko dealerowi Volkswagena. Został on wniesiony przez profesora jednego z uniwersytetów, który domaga się rekompensaty za zakup „oszukanego” Tiguana w wysokości 38 tys. euro.

18 lutego 2016

Złożono wniosek o zabezpieczenie roszczeń pieniężnych polskich poszkodowanych

Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG działając w interesie społecznym tysięcy osób, których prawa majątkowe zostały naruszone w skutek tzw. afery Volkswagena, 18 lutego 2016 r. skierowało do Sądu Okręgowego w Poznaniu wniosek o zabezpieczenie roszczeń pieniężnych polskich poszkodowanych.

4 lutego 2016

Koncern ogłosił początek akcji serwisowej w Europie

Firma ogłosiła, że rozpoczyna akcję serwisową związaną z „naprawą samochodów po aferze spalinowej” w Europie. Ma ona potrwać do końca roku 2016.

3 lutego 2016

VW przedstawił plan naprawy 80 tys. aut 3.0 TDI w Kalifornii

Volkswagen przedstawił Kalifornijskiemu Urzędowi Czystości Powietrza CARB i Agencji Ochrony Środowiska EPA plan naprawy 80 tys. samochodów z sześciocylindowymi silnikami diesla.

25 stycznia 2016

Volkswagen oświadczył, że nie potraktuje Europejczyków tak jak Amerykanów

Koncern oświadczył, że nie ma podstaw do powtórzenia w Europie planu wypłaty odszkodowań dla amerykańskich posiadaczy aut z dieslami – tym samym odrzucił postulat komisarz ds. przemysłu.

4 stycznia 2016

USA wniosły pozew przeciwko Volkswagenowi

Ministerstwo Sprawiedliwości USA wniosło pozew na kwotę 46 miliardów USD (czyli ok. 180 miliardów złotych!) przeciwko Volkswagenowi w związku z oszustwami i manipulacjami jakich dopuścił się koncern.

17 grudnia 2015

Parlament Europejski powołał komisję śledczą w sprawie oszustw VW

Komisja śledcza zajmie się naruszeniami i niewłaściwym stosowaniem prawa UE, co miało umożliwić koncernowi Volkswagen m.in. manipulacje przy pomiarach toksyczności spalin.

9 grudnia 2015

Pytamy ubezpieczycieli czy afera VW wpłynie na wypłatę odszkodowań

Ubezpieczyciele uzależniają wypłatę odszkodowania od wielu czynników, samochód musi mieć między innymi aktualne badanie techniczne oraz homologację. W naszym piśmie pytamy czy oszustwo jakiego dopuścił się koncern VW może wpłynąć na odmowę wypłaty odszkodowania.

25 listopada 2015

Wysyłamy pismo do Europejskiej Agencji Środowiska

W naszym piśmie stoimy na stanowisku, że Europejska Agencja Środowiska powinna wyjaśnić przyczyny dla których winni łamania norm emisyjnych wbrew oczywistemu interesowi obywateli państw członkowskich nie zostali dotychczas (pomimo upływu dwóch miesięcy od ujawnienia tzw. afery spalinowej) pociągnięci do odpowiedzialności.

23 listopada 2015

Wysyłamy pytania do 120 dealerów grupy Volkswagen

Wysłaliśmy wniosek do 120 dealerów Volkswagen Group Polska z pytaniami dotyczącymi oszustwa i sposobów zadośćuczynienia poszkodowanym klientom.

19 listopada 2015

Pytamy Volkswagen Group Polska jak zamierza naprawić wyrządzone szkody?

Złożyliśmy wniosek do Volkswagen Group Polska z pytaniami dotyczącymi oszustwa i sposobów zadośćuczynienia poszkodowanym klientom.

13 listopada 2015

Składamy pismo do Przewodniczącego Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego

Złożyliśmy pismo do Przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlementu Europejskiego Pana Jerzego Buzka. Domagamy się reakcji i działań Europejskiej Agencji Środowiska w sprawie oszukanych silników Volkswagena.

12 listopada 2015

Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełniania przestępstwa

Złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu przez Volkswagena. Nasze zawiadomienia zostały złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście, Prokuraturze Rejonowej Poznań-Nowe Miasto oraz w Prokuraturze Rejonowej w Lubinie.

12 listopada 2015

Volkswagen w Brazyli, zapłaci 13 mln. dolarów kary

Brazylijska agencja ochrony środowiska zapowiedziała, że nałoży na Volkswagena 13 mln dol. kary za fałszowanie testów emisji spalin.

9 listopada 2015

Obietnica 1000 USD w USA

Volkswagen obiecuje, że każdy Amerykanin, który kupił pojazd wyposażony w manipulujące oprogramowanie otrzyma 1000 USD.

4 listopada 2015

Kontrola we wszystkich samochodach grupy

Rząd Niemiec zapowiada kontrolę emisji spalin i zużycia paliwa we wszystkich samochodach marek Volkswagen, Skoda, Audi i SEAT.

3 listopada 2015

Nieprawidłowości również w silnikach benzynowych

Volkswagen AG ujawnia, że emisja dwutlenku węgla w ok. 800 tys. samochodów (ok. 100 tys. z silnikami benzynowymi) jest wyższa niż wskazywano podczas homologacji poszczególnych serii aut. Wychodzi na jaw, że nieprawidłowości dotyczą także samochodów z silnikiem benzynowym!

2 listopada 2015

Diesle 3.0 również naruszają ustawę

Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) publikuje drugą notę dotyczącą naruszenia ustawy o czystym powietrzu, dotyczącą samochodów z silnikiem diesla o pojemności 3.0 litra.

14 października 2015

UOKiK wszczyna postępowanie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie Volkswagen Group Polska.

9 października 2015

Powstaje Stowarzyszenie

Zebranie założycielskie Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG.

25 września 2015

Nowy prezes Volkswagen AG

Rada Nadzorcza koncernu powołuje na stanowisko Prezesa Matthiasa Mullera, dotychczasowego prezesa Porsche AG.

23 września 2015

Dymisja prezesa Volkswagen AG

Prezes Volkswagen AG Martin Winterkorn podaje się do dymisji.

23 września 2015

Volkswagen przyznaje, że problem dotyczy ok. 11 milionów aut!

Volkswagen informuje, że oprogramowanie fałszujące poziom emisji spalin zostało zainstalowane w ok. 11 milionach aut wyposażonych w silniki diesla typu EA 189 (także w samochodach marki Audi, Skoda, SEAT).

21 września 2015

Wstrzymanie sprzedaży w USA

Koncern informuje o wstrzymaniu w USA sprzedaży nowych i używanych samochodów Volkswagen oraz Audi z czterocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi.

20 września 2015

Giełdy reagują na ujawnienie afery

Reakcja rynków giełdowych na ujawnienie afery – akcje spółki Volkswagen wchodzące w skład indeksu DAX straciły na wartości 20%.

18 września 2015

Ujawnienie „afery Volkswagena” („afery spalinowej”, „Dieselgate”)

Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) wydaje zawiadomienie o naruszeniu ustawy o czystym powietrzu (Clean Air Act) przez spółki grupy Volkswagen – samochody sprzedane pod markami Volkswagen, SEAT, Audi i Skoda wyposażone w silnik o zapłonie samoczynnym (silnik wysokoprężny, silnik diesla) emitują do atmosfery tlenki azotu (NOx) w ilości wielokrotnie przekraczającej dopuszczalne limity.

LATA 2008-2015

Grupa Volkswagen AG produkuje samochody emitujące do atmosfery szkodzące substancje w ilości wielokrotnie przekraczającej dopuszczalne limity.